10 let Východního partnerství: šance na sblížení a na obchod

foto Východní partnerství.

Východní partnerství je projekt iniciovaný Evropskou unií v rámci Evropské politiky sousedství. Jeho cílem je těsnější spolupráce Unie se šesti státy východní Evropy a jižního Kavkazu (Bělorusko, Ukrajina, Moldavsko, Gruzie, Arménie, Ázerbájdžán). Projekt partnerství byl přijat na návrh polského ministra zahraničí podporovaného Švédskem v Bruselu dne 26. května 2008. Zakládající schůzka pak proběhla během českého předsednictví 7. května 2009 v Praze.

Východní partnerství chce podporovat politické a hospodářské reformy v šesti postsovětských zemích; v dlouhodobější perspektivě je možná i jejich kandidatura do EU.

Speciální příloha PDF

Speciální přílohu si můžete stáhnout zde.

V letošním roce si všichni účastníci připomínají 10. výročí od vzniku Východního partnerství. "Za těchto 10 let jsme v prohlubování spolupráce s našimi východními partnery zaznamenali mnoho úspěchů, zejména v obchodně-ekonomické oblasti. Vzájemnému obchodu výrazně pomáhají prohloubené a komplexní dohody o volném obchodu s Gruzií, Moldavskem a Ukrajinou. Businessu rovněž pomáhá například proces vízové liberalizace a facilitace či aktivní spolupráce v oblasti energetiky," zdůrazňuje Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR.

To také společně s Hospodářskou komorou České republiky, Senátem Parlamentu ČR, Úřadem vlády ČR, Kanceláří prezidenta ČR, Ministerstvem zahraničních věcí ČR a zastoupením Evropské komise v ČR pořádá mezinárodní konferenci, která se bude konat 16. a 17. dubna v Praze. Na konferenci se společně sejdou vysocí představitelé EU a České republiky, členských států Východního partnerství, státní administrativy, businessu, bankovního sektoru a akademické sféry.

Vystoupí na ní předseda Senátu Jaroslav Kubera, premiér Andrej Babiš a ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková. ČTK bude z konference v servisu Protext Video vysílat přímý videopřenos. Vydá také speciální magazín, který bude v tištěné verzi k dispozici účastníkům konference a v online verzi i dalším čtenářům.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je středa 18. května 2022

Očekáváme v 21:00 15°C

Celá předpověď