Ukrajina je připravena podělit se o své zkušenosti se zachycováním dronů Shahed, říká Skibitskyi

Ukrajina má výjimečné bojové zkušenosti se zachycováním íránských bezpilotních letounů kamikadze a je připravena se o tyto znalosti podělit s partnery v zájmu posílení kolektivní bezpečnosti.

Vadym Skibitskyi, zástupce vedoucího Hlavního zpravodajského ředitelství ministerstva obrany, to uvedl v prohlášení komentáři na . pro New York Post, uvádí Ukrinform s odvoláním na tiskovou službu rozvědky.

"Máme odborné znalosti, abychom pochopili, z jakého směru, kdy a v jakou dobu jsou Šahety vypouštěny a po jakých trasách letí. To jsou praktické zkušenosti naší armády se zachycováním," řekl.

Skibickij zdůraznil, že účinná obrana proti takovým hrozbám spočívá v integrované součinnosti různých systémů.

"Ukrajinská protivzdušná obrana se opírá o víceúrovňovou koordinaci: od mobilních palebných jednotek až po raketové systémy země-vzduch a prostředky elektronického boje. To vše musí fungovat v komplexní integraci, nikoliv jako samostatné typy zbraní," dodal.

Přečtěte si také: "V roce 2015 se v rámci obrany proti terorismu uskutečnilo několik akcí, které byly zaměřeny na posílení obrany: Zelensky: Zelenskyj: Ukrajina je připravena pomoci stabilizovat situaci na Blízkém východě

Zdůraznil také rostoucí hrozbu: zatímco v počátečních fázích Rusko vypouštělo asi 30 dronů měsíčně, nyní jejich počet dosahuje stovek. Pozoruhodné je, že v červenci loňského roku Rusko použilo rekordních 802 bezpilotních letounů za jediný den.

Skibickij zdůraznil, že Ukrajina nabízí partnerům intelektuální zdroj, zkušenosti získané pod neustálou palbou.

"Neříkáme, že se plánujeme účastnit [zahraničních misí]. Ale nabízíme sdílení našich zkušeností, protože tato hrozba je stále aktuální pro všechny," uzavřel.

Již dříve Financial Times informoval, že Pentagon a přinejmenším jedna země Perského zálivu jednají o pořízení ukrajinských stíhaček pro boj proti útokům íránských dronů.

Jak uvedla agentura Ukrinform, prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že Ukrajina je připravena spolupracovat se zeměmi Blízkého východu na ochraně vzdušného prostoru před íránskými bezpilotními letouny Shahed.

Původní zpráva UkrInform. Automatický překlad je pořízen z anglické verze zprávy s využitím nástroje Lingea Translator.



Další zprávy

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 6.03.2026 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je pátek 6. března 2026

Očekáváme v 03:00 -1°C

Celá předpověď