Rámec pro monitorování příměří je z 90 % připraven, je třeba pouze politické rozhodnutí - Kyslycja

Hlavní prvky architektury systému pro sledování a ověřování porušování příměří již byly vyvinuty.

V televizi to prohlásil Sergej Kyslycja, první zástupce vedoucího kanceláře prezidenta, informovala agentura Ukrinform.

"Kola jednání, která již proběhla [s odkazem na mírové rozhovory mezi delegacemi Ukrajiny, Spojených států a Ruska v Abú Zabí a Ženevě], ukazují, že jsme ve fázi, kdy vojenská skupina dokončila 90 % své práce. Dostali jsme se do bodu, kdy zbývající práce nemůže být dokončena, protože je zapotřebí politických rozhodnutí," uvedl Kyslycja.

Přečtěte si také: "Klíčové je, že se na Ukrajině objevily dva státy: Kyslycja hovoří o změnách v procesu vyjednávání mezi Ruskem a Ukrajinou

Podle něj bude po přijetí příslušného politického rozhodnutí o příměří zapotřebí několika schůzek k úplnému dokončení práce vojenské skupiny.

"Hodnota [práce vojenské skupiny] spočívá v tom, že vycházíme z toho, že všechny hlavní prvky architektury systému monitorování a ověřování porušování zastavení bojů nebo příměří jsou již přijatelné," poznamenal.

Současně zdůraznil, že přijetí politického rozhodnutí o příměří nebo zastavení nepřátelských akcí vyžaduje setkání vedoucích představitelů Ukrajiny, Spojených států a Ruska.

"Práce vojenské skupiny je velmi důležitá, ale bude užitečná pouze tehdy, pokud bude přijato politické rozhodnutí. Myslím, že šance tu je. Včera [25. února] proběhl velmi pozitivní, konstruktivní rozhovor mezi dvěma prezidenty - prezidentem Volodymyrem Zelenským a prezidentem Donaldem Trumpem - a já osobně jsem slyšel, když jsem byl přítomen tomuto rozhovoru, že obě strany jsou připraveny, v případě adekvátních kroků ze strany Ruska, abychom v blízké budoucnosti viděli pozitivní posuny," řekl Kyslycja.

Jak jsme již dříve informovali, prezident Volodymyr Zelenskyj po jednání v Ženevě prohlásil, že ve vojenských otázkách, konkrétně v otázce monitorování příměří, došlo k pokroku, zatímco v politických otázkách - území, Záporožské jaderné elektrárny a dalších citlivých záležitostech - se postoje stran nadále liší.

Během telefonického rozhovoru, o němž informovala agentura Axios, Trump Zelenskému řekl že bude pracovat na uspořádání summitu vedoucích představitelů Ukrajiny, Spojených států a Ruska, pokud příští schůzka amerických, ruských a ukrajinských vyjednavačů ukáže pokrok.

Původní zpráva UkrInform. Automatický překlad je pořízen z anglické verze zprávy s využitím nástroje Lingea Translator.



Další zprávy

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 27.02.2026 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pátek 27. února 2026

Očekáváme v 21:00 8°C

Celá předpověď