Uvedla to tisková služba Evropské rady na svém internetových stránkách , informuje zpravodaj agentury Ukrinform.
"Vedoucí představitelé EU budou diskutovat o nedávném vývoji transatlantických vztahů a jeho důsledcích pro EU a koordinovat další postup," uvádí se v prohlášení.
Navzdory prudké změně rétoriky amerického prezidenta Donalda Trumpa, který včera prohlásil, že neuvalí další cla na dříve určené evropské země, a slíbil, že nepoužije sílu k zavedení kontroly nad Grónskem, se hlavní téma neformálního summitu nezměnilo, uvedl pro Ukrinform mluvčí předsedy Evropské rady Antonia Costy.
V projevu před plenárním zasedáním Evropského parlamentu ve Štrasburku 21. ledna Costa před neformálním zasedáním nastínil klíčové body, které podle něj mají širokou podporu členských států.
Patří mezi ně jednota v oblasti zásad mezinárodního práva, územní celistvosti a národní suverenity, jednota v plné podpoře a solidaritě s Dánskem a Grónskem, společný transatlantický zájem na míru a bezpečnosti v Arktidě, a to i prostřednictvím NATO, a také obavy, že další cla by narušila vzájemné vztahy a byla by neslučitelná s obchodní dohodou mezi EU a USA.
Costa rovněž zdůraznil, že EU má sílu a nástroje k tomu, aby se bránila.
"Jsme připraveni bránit sebe, naše členské státy, naše občany a naše společnosti proti jakékoli formě nátlaku," prohlásil.
Kromě toho chce EU pokračovat v konstruktivní spolupráci se Spojenými státy ve všech otázkách společného zájmu, uvedla tisková služba.
Jak informovala agentura Ukrinform, Donald Trump po středečním setkání s generálním tajemníkem NATO Markem Rutte oznámil, že bylo dosaženo rámcových dohod o budoucí dohodě o Grónsku a zrušil cla vůči řadě zemí, které nepodporují připojení ostrova ke Spojeným státům.
Foto: www.nato.int









