Tento názor vyjádřil v komentáři pro Ukrinform Jakub Janda, ředitel českého think-tanku Centrum evropských hodnot pro bezpečnostní politiku (EVC).
"Krajně pravicová strana (SPD) se tomu (muniční iniciativě - pozn. red.) otevřeně brání, ale ve skutečnosti chce být součástí vládní koalice, proto její lídr Tomio Okamura začal věc veřejně přetřásat a tvrdí, že to už nebude česká iniciativa, vzhledem k tomu, že nebude financována z českých zdrojů. Snaží si tak zachovat tvář před svými voliči," poznamenal expert.
Janda připomněl, že premiér Andrej Babiš potvrdil, že muniční iniciativa pro Ukrajinu bude určitě pokračovat. Expert zároveň předpokládá, že dojde k některým "procedurálním a komunikačním změnám", ale jádro iniciativy zůstane nezměněno, "neboť mezinárodní partneři, kteří ji financují, ji považují za životaschopný nástroj obrany Ukrajiny".
Jak jsme již informovali, nová česká vláda zaujala velmi kritický postoj k muniční iniciativě, kterou Ukrajina a evropští partneři považují za úspěšnou a která posílila váhu České republiky na mezinárodní scéně. Kategoricky proti ní vystupuje strana SPD vedená Tomiem Okamurou a proti se vyslovil i lídr hnutí ANO Andrej Babiš. Babiš se v posledních dnech snaží najít shodu v rámci trojkoalice, aby Česká republika pokračovala v koordinační roli v iniciativě, aniž by vynakládala vlastní prostředky. Tato otázka zůstává na pořadu dne a měla by se projednávat mimo jiné na úterní schůzce Babišovy a Okamurovy strany.
Foto: Mgr: Michal Turek, Seznam Zprávy










