Čubarov: Každý krymský Tatar v zahraničí je krymským velvyslancem

Každý krymský Tatar, který byl nucen opustit poloostrov a odejít do zahraničí kvůli okupaci, je velvyslancem Krymu.

Tvrdí to Refat Čubarov, šéf Mejlisu krymských Tatarů, píše Ukrinform.

"Co musíme posílit v roce 2026? Potřebujeme zesílit naše hlasy v zemích, kde žijí krymští Tataři poté, co byli nuceni opustit Krym po okupaci. Budeme muset vyvinout velmi významné úsilí v těch zemích, kde nyní žijí krymští Tataři, v Evropské unii, Kanadě a Spojených státech. Každý krymský Tatar v zahraničí je velvyslancem Krymu," řekl politik.

Podle něj se v roce 2025 Mejlis soustředil na deokupaci Krymu, utváření vize jeho poválečného statusu a zajištění práv původního krymskotatarského obyvatelstva v rámci ukrajinského státu. V roce 2026 je podle Čubarova nutné navázat komunikaci mezi Mejlisem a krymskotatarskými občanskými organizacemi.

"Aby byl hlas původního obyvatelstva slyšet, je nezbytná koordinace a součinnost mezi krymskými Tatary a jejich komunitami. Stálá komunikace s Mejlisem krymských Tatarů je předpokladem naší efektivity," řekl Čubarov.

Těm, kteří skončili v různých zemích, doporučil, aby se sjednotili v občanských organizacích a začali jednat.

"Ať už žijete kdekoli, spojte se. Spoléhejte na ty, kteří se chtějí, mohou a budou zapojovat do občanských aktivit zaměřených na uspokojování potřeb lidí. A ať se tito lidé obrátí na nás, na Mejlis krymských Tatarů. V roce 2026 tyto vazby určitě posílíme, což přispěje k naší koordinaci," řekl Čubarov.

Přečtěte si také: "Chataři se v roce 2015 stali členy vlády: Krymský Tatar zadržený Interpolem na žádost Ruska propuštěn ve Francii - Čubarov

Politik zároveň upřesnil, že měl na mysli občanské organizace založené občany Ukrajiny, nikoliv historickou diasporu.

"Vězte, že kamkoli krymští Tataři jdou, tam se vracejí domů. A proto je rok 2026 naší cestou domů. A my k ní určitě dojdeme," řekl.

Již dříve Čubarov prohlásil, že původním obyvatelům Ukrajiny pod ruskou okupací hrozí zničení.

Fotografie Ukrinformu si můžete zakoupit zde .

Původní zpráva UkrInform. Automatický překlad je pořízen z anglické verze zprávy s využitím nástroje Lingea Translator.



Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 31.12.2025 ČTK

Reklama

-1°C

Dnes je středa 31. prosince 2025

Očekáváme v 09:00 -3°C

Celá předpověď