Kanada oznámila další hospodářskou pomoc Ukrajině ve výši 1,8 miliardy dolarů

Kanadský premiér Mark Carney oznámil další hospodářskou pomoc Ukrajině ve výši 1,8 miliardy dolarů a zdůraznil, že pod vedením prezidenta Volodymyra Zelenského byly vytvořeny podmínky pro dosažení spravedlivého a trvalého míru, k čemuž je však zapotřebí ochoty Ruska.

Carney to řekl během sobotního setkání se Zelenským v Halifaxu.

"Pod vedením prezidenta Zelenského máme podmínky, možnost spravedlivého a trvalého míru, který však vyžaduje ochotné Rusko," řekl.

Carney prohlásil, že útok na Kyjev, k němuž došlo v noci, ukázal, jak je důležité podpořit Ukrajinu v tomto těžkém období.

"Barbarství, které jsme viděli v noci, útok na Kyjev ukazuje, jak důležité je, abychom stáli při Ukrajině v této těžké době a abychom vytvořili podmínky pro tento spravedlivý a trvalý mír a skutečnou obnovu," řekl.

Oznámil také nový balíček pomoci pro Ukrajinu.

"Dnes oznamujeme další ekonomickou pomoc pro Ukrajinu, ekonomickou pomoc v hodnotě dvou a půl miliardy dolarů (1,8 miliardy Kč), která pomůže uvolnit financování od MMF, Světové banky a Evropské banky pro obnovu a rozvoj, aby bylo možné zahájit proces obnovy," řekl.

Carney zdůraznil, že Kanada bude i nadále poskytovat Ukrajině vojenskou pomoc.

Přečtěte si také: Zelenskij a vedoucí představitelé EU budou jednat o míru na Ukrajině

Podle agentury Ukrinform, Zelenskij přijel do Kanady v sobotu na cestě do Spojených států, kde se měl v neděli setkat s prezidentem Donaldem Trumpem.

Původní zpráva UkrInform. Automatický překlad je pořízen z anglické verze zprávy s využitím nástroje Lingea Translator.



Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 27.12.2025 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je sobota 27. prosince 2025

Očekáváme v 21:00 0°C

Celá předpověď