Uvádí to kanál Telegram Agentstvo , informuje agentura Ukrinform.
"Prezident Trump má na stole mírovou dohodu. Ukrajina nabízí obrovské kompromisy, vy však stále mluvíte o válce. Pokud mírovou nabídku prezidenta Trumpa odmítnete, budete v roce 2026 zodpovědný za smrt Ukrajinců a Rusů?" zeptal se Putina novinář Keir Simmons z NBC News.
V odpovědi ruský vůdce znovu zopakoval své tvrzení, že "válka začala po převratu na Ukrajině, protiústavním ozbrojeném puči v roce 2014, po němž následovalo zahájení nepřátelských akcí ze strany představitelů kyjevského režimu proti vlastním občanům na jihovýchodě Ukrajiny".
"Nepovažujeme se za odpovědné za smrt lidí, protože jsme tuto válku nezačali. A poté, co jsme byli oklamáni a minské dohody nebyly plněny, jsme byli nuceni použít ozbrojené síly, abychom ukončili válku, kterou zahájil kyjevský režim s podporou západních zemí," řekl.
Putin rovněž uvedl, že věří, že americký prezident Donald Trump vyvíjí "vážné úsilí o ukončení tohoto konfliktu".
"Řekl jsem mnohokrát: podle mého názoru tak činí zcela upřímně. Navíc na setkání s prezidentem Trumpem v Anchorage jsme se s jeho návrhy prakticky shodli. Proto je naprosto nesprávné a nepodložené tvrdit, že něco odmítáme. Na předchozích setkáních v Moskvě nám byly předloženy návrhy a byli jsme požádáni o určité kompromisy. Když jsem přijel do Anchorage, řekl jsem, že to pro nás budou těžká rozhodnutí, ale že s navrženými kompromisy souhlasíme. Takže říkat, že něco odmítáme, je naprosto nesprávné a nemá to žádný základ," řekl Putin.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov nedávno uvedl, že Rusko se k návrhu vánočního příměří staví negativně.











