EU schválila pomoc Ukrajině ve výši 90 miliard eur - Costa

Vedoucí představitelé EU se rozhodli poskytnout Ukrajině na období 2026-2027 podporu ve výši 90 miliard eur, uvedl předseda Evropské rady Antonio Costa.

Podle agentury Ukrinform to Costa oznámil na sociální síti X .

"Máme dohodu. Schváleno rozhodnutí o poskytnutí podpory Ukrajině ve výši 90 miliard eur na období 2026-27. Zavázali jsme se, splnili jsme to," napsal.

Podle Suspilne , německý kancléř Friedrich Merz konstatoval, že rozhodnutí bylo přijato jednomyslně.

"Finanční balíček pro Ukrajinu je připraven: Ukrajina obdrží bezúročnou půjčku ve výši 90 miliard eur, jak jsem navrhoval. Evropa tím dává Putinovi jasný signál: Tato válka se nevyplatí. Budeme držet ruská aktiva zmrazená, dokud Rusko Ukrajinu neodškodní," napsal na X. serveru.

Přečtěte si také: "Rusko je v současné době na ústupu od Ukrajiny: Zelenskij v Bruselu: Většina vedoucích představitelů EU podporuje půjčku na reparace pro Ukrajinu

Dodal také, že ruská aktiva budou použita "k financování ozbrojených sil Ukrajiny po dobu nejméně dalších dvou let".

"Tento krok není o prodlužování války, ale o jejím co nejrychlejším ukončení," napsal Merz.

Ve čtvrtek 18. prosince začal v Bruselu summit EU, jehož jednou z klíčových otázek je využití zmrazených ruských aktiv ve prospěch Ukrajiny.

Fotografie Ukrinformu lze zakoupit zde .

Původní zpráva UkrInform. Automatický překlad je pořízen z anglické verze zprávy s využitím nástroje Lingea Translator.



Další zprávy

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 19.12.2025 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je pátek 19. prosince 2025

Očekáváme v 09:00 2°C

Celá předpověď