Hlava státu to oznámila na Telegramu , informuje agentura Ukrinform.
"Tento týden může přinést novinky pro nás všechny - a pro ukončení krveprolití. Věříme, že mír nemá alternativu, a klíčové otázky jsou, jak donutit Rusko, aby přestalo zabíjet, a co konkrétně odradí Rusko od třetí invaze," řekl Zelenskij.
Podle něj je dnes na programu jednání s americkou stranou ohledně dokumentu, který bude podrobně popisovat proces poválečné obnovy a hospodářského rozvoje Ukrajiny. Na zítřek je naplánováno zasedání Koalice ochotných.
Zelenskij dodal, že strany "dokončují práci na 20 bodech základního dokumentu, který by mohl definovat parametry ukončení války, a očekáváme, že tento dokument předáme Spojeným státům v blízké budoucnosti po společné práci s týmem prezidenta Trumpa a partnery v Evropě".
"Nadále komunikujeme se všemi našimi partnery na každodenní bázi, prakticky 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, abychom určili proveditelné a realistické kroky k ukončení války. Vše musí být spolehlivé a důstojné pro Ukrajinu," dodal.
Zelenskij 8. prosince uvedl, že poradci pro národní bezpečnost (NSA) zůstanou v Londýně, aby pracovali na nejnovější verzi mírového plánu, kterou ze Spojených států přivezl vedoucí ukrajinské delegace Rustem Umerov. Zelenskij připustil, že v plánu zatím nebylo dosaženo žádného kompromisu ohledně územních otázek.
Dne 8. prosince se v londýnské rezidenci britského premiéra Keira Starmera uskutečnilo jednání se Zelenským, francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a německým kancléřem Friedrichem Merzem. Hlavním tématem bylo diplomatické úsilí zaměřené na mírový plán navržený Spojenými státy a potenciální sporné body.













