Porušování práv příslušníků armády zůstává systémové - Lubinec

Kategorie porušování práv vojáků v roce 2025 se ve skutečnosti oproti roku 2022 nezměnily a největší problémy se týkají mobilizace, délky služby, hlášení (žádostí) a korupce v územních střediscích náboru a sociální podpory (ÚSOP).

Na tiskové konferenci to uvedl zmocněnec ukrajinského parlamentu pro lidská práva Dmytro Lubinec, informuje agentura Ukrinform.

Podle něj se dnešní kategorie vojáků liší od těch, kteří dobrovolně vstoupili do armády v roce 2022, ale problémy zůstávají podobné.

"Zaznamenáváme přestupky způsobené nepochopením podmínek vojenské služby. Je to jeden z klíčových problémů, na který vojáci neustále upozorňují," uvedl Lubinec.

Zdůraznil, že nejistota ohledně rotací a střídání na frontě se často stává důvodem neoprávněného opuštění jednotky. "Bez pochopení toho, jak dlouho budete sloužit, bez vyjasnění rotací se někteří vojáci rozhodnou jednoduše odejít," poznamenal.

Lubinets také informoval o četných stížnostech na porušování předpisů během mobilizace ze strany TRC, a to i ve fázi zpracovávání dokumentů, dále o nereagování na žádosti o přesuny mezi jednotkami, zpoždění při vyplácení náhrad za zranění a neposkytování zákonem zaručené dovolené.

"Jednou z nejpočetnějších kategorií žadatelů zůstávají aktivní vojáci. Ti se na nás obracejí přímo," dodal.

Pokud jde o potírání porušování předpisů, ombudsman poznamenal, že velká část práce je vykonávána neveřejně: "Jsem povinen účinně reagovat, ale ne veřejně. To je velký rozdíl mezi mým postavením a postavením jiných státních orgánů," uvedl.

Lubinec zároveň připustil existenci korupčních praktik, a to i v některých TRC: "Korupce existuje. Otázkou je, jak rychle budeme reagovat. Pokud bude reakce okamžitá, je to jediný způsob, jak ji můžeme překonat," zdůraznil.

Jako příklad uvedl nedávný případ v Ivanofrankivské oblasti, kde při monitorovací návštěvě zástupci jeho úřadu a vyšetřovatelé DBR odhalili závažná porušení.

"Na místě byla nalezena místnost, kde byli zadržováni ukrajinští občané, nejasné pasy a velké částky peněz, které nebyly v ukrajinské měně. Neřekl bych, že jde o systémový problém, ale existuje a nelze ho ignorovat," zdůraznil Lubinec.

Přečtěte si také: "V souvislosti s tím, že se na Ukrajině v roce 2015 uskutečnil tzv: Lubinec o mírovém plánu: Ukrajina trvá na výměnném vzorci "všichni za všechny

Jak informovala agentura Ukrinform, zmocněnkyně pro ochranu práv vojenského personálu a jejich rodin Olha Kobylynská, přiznává problémy s mobilizací , ale zdůrazňuje, že to neospravedlňuje útoky na personál TRC.

Fotografie Ukrinformu jsou k dispozici ke koupi zde

Původní zpráva UkrInform. Automatický překlad je pořízen z anglické verze zprávy s využitím nástroje Lingea Translator.



Další zprávy

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 12.12.2025 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je pátek 12. prosince 2025

Očekáváme v 03:00 4°C

Celá předpověď