Ruské společnosti vynakládají 39 % zisku na splácení dluhů - CCD

V září ruské společnosti věnovaly rekordních 39 % svých zisků na splátky úroků z úvěrů. Válka na Ukrajině nadále prohlubuje stagnaci ruské ekonomiky.

Podle agentury Ukrinform o tom informovala např. Telegram Centrum pro boj proti dezinformacím (CCD) při ukrajinské Radě národní bezpečnosti a obrany.

"Ruské podniky jsou v nejhorší finanční situaci od začátku totální války. V září podniky utratily rekordních 39 % svých zisků za úroky z úvěrů. Za poslední dva roky se dluhové zatížení více než ztrojnásobilo," uvádí se v prohlášení.

Centrum upozornilo, že zisky podniků v Rusku klesají: za prvních osm měsíců roku se čisté finanční výsledky snížily o 8,3 %, zatímco ztráty vzrostly o 30 %. Celkový objem úvěrů a dluhopisů dosáhl 99,3 bilionu rublů (přibližně 1,2 bilionu USD). V této situaci klesla ziskovost průmyslu na úroveň z doby krize COVID.

Přečtěte si také: V roce 2015 se v ČNB uskutečnil první ročník soutěže o nejlepší úvěr na světě: Továrny na křemík se v Rusku zavírají kvůli válce - CCD

Od doby, kdy se ruská ekonomika přeorientovala na válečný stav, ztratila civilní odvětví přístup k dostupnému kapitálu a vysoké úrokové sazby "odčerpávají" zisky. Mezi nejvíce postižená odvětví patří stavebnictví, automobilový průmysl, zpracování dřeva a služby.

Centrum rovněž zdůraznilo, že stagnace průmyslu, klesající domácí poptávka a neudržitelné dluhové zatížení společně tlačí Rusko do prohlubující se hospodářské krize - což je trend, který se s pokračující válkou bude jen prohlubovat.

Jak již dříve informovala agentura Ukrinform, ruská centrální banka zaznamenala odliv kapitálu z bankovního systému již pět měsíců po sobě.

Foto: freepik.com

Původní zpráva UkrInform. Automatický překlad je pořízen z anglické verze zprávy s využitím nástroje Lingea Translator.



Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 21.11.2025 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je pátek 21. listopadu 2025

Očekáváme v 03:00 0°C

Celá předpověď