Podle agentury Ukrinform o tom na Telegramu informovalo Centrum pro boj proti dezinformacím (CCD) spadající pod ukrajinskou Radu národní bezpečnosti a obrany.
"Největší nárůst půjde do zábavních a sekundárních federálních televizních kanálů - dotace pro ně se více než zdvojnásobily. Rozpočty pro hlavní kremelské vysílací stanice -. První kanál, Rossija 1, NTV, a další - také výrazně vzrostly. Celkem v letech 2026 až 2028 plánuje Kreml na televizní propagandu vynaložit téměř 246 miliard rublů (2,93 miliardy USD)," uvádí se v prohlášení.
CCD poznamenal, že na pozadí rekordního rozpočtového deficitu a ekonomických problémů způsobených válkou a sankcemi ruské úřady snižují sociální výdaje a zvyšují daně svým občanům. Zároveň vláda nadále štědře financuje propagandu.
Pro Kreml je mediální mašinérie klíčovým nástrojem k udržení kontroly. Díky ní je ruská společnost ochotna tolerovat chudobu, jít na frontu a podporovat agresivní politiku ruského prezidenta Vladimira Putina - politiku, která ničí samotné Rusko, zdůraznil CCD.
Jak informovala agentura Ukrinform, Rusko také výrazně zvýšilo financování propagandistických projektů zaměřených na zahraniční publikum, stejně jako státního programu propagujícího ruský jazyk.