Zelensky a Sánchez jednali o mírovém procesu a integraci Ukrajiny do EU

Prezident Volodymyr Zelenskyj a španělský premiér Pedro Sánchez jednali o současném stavu mírového procesu a o cestě Ukrajiny k členství v Evropské unii.

Prohlášení bylo zveřejněno na oficiálních internetových stránkách ukrajinského prezidenta, jak informovala agentura Ukrinform.

Zelenskyj vyjádřil vděčnost za podporu, kterou Španělsko poskytuje Ukrajině a jejímu lidu od počátku ruské agrese v plném rozsahu, a za jeho úsilí pomoci dosáhnout trvalého míru.

Informoval Sáncheze o nejnovějším vývoji mírového procesu a zdůraznil, že prezident Putin nadále prodlužuje válku tím, že odmítá mírové iniciativy a vyhýbá se rozhovorům na vysoké úrovni.

Ukrajinský prezident jej rovněž informoval o situaci na bojišti a o ztrátách, které utrpěly ruské síly.

V reakci na to Sánchez zdůraznil význam zachování jednoty mezi Evropou a Spojenými státy v zájmu dosažení míru, zejména prostřednictvím pokračující spolupráce v rámci Koalice ochotných.

"Diskuse se dotkla také přístupových rozhovorů Ukrajiny do EU. Prezident zdůraznil, že Ukrajina i Moldavsko očekávají v blízké budoucnosti současné otevření prvního vyjednávacího klastru. Španělský premiér potvrdil pokračující politickou podporu své země," uvedla prezidentská kancelář.

Jak již bylo uvedeno, během své návštěvy New Yorku prezident Zelenskyj absolvoval řadu jednání, mimo jiné s monackým knížetem Albertem II. a španělským králem Filipem VI. a poděkoval jim za podporu Ukrajiny.

Foto: Kancelář prezidenta

Původní zpráva UkrInform. Automatický překlad je pořízen z anglické verze zprávy s využitím nástroje Lingea Translator.



Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 25.09.2025 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je čtvrtek 25. září 2025

Očekáváme v 09:00 8°C

Celá předpověď