Registry dlužníků: Jaké v Česku působí a proč je těžké získat půjčku se záznamem?

foto

Potřebujete půjčit peníze, a tak se vydáte do banky. Jenže máte strach, že vám půjčku nikdo nesjedná kvůli záznamu v registru dlužníků. Proč je těžké získat úvěr se záznamem a do jakých registrů banky nahlíží nejčastěji?

Záznam v registru má každý, kdo si sjedná půjčku, hypotéku nebo jen kreditní kartu. Registry shromažďují informace o klientech většiny bank, nebankovních poskytovatelů i leasingových společností, které působí na českém trhu.

Jestliže splácíte své úvěry řádně a včas, pak si budujete v registrech pozitivní historii a ze záznamu tak nemusíte mít obavy. Naopak banka o vás zjistí, že jste úvěruschopným klientem, a pakliže vaše příjmy zvládnou pokrýt i další půjčku, bez problémů ji jistě získáte. Problém přichází tehdy, když banka zjistí, že úvěry nesplácíte.

Do jakých registrů mohou poskytovatelé nahlížet?

V Česku působí tři registry. Tím nejznámějším je registr dlužníků SOLUS, dalšími pak jsou Bankovní registr klientských informací (BRKI) a Nebankovní registr klientských informací (NRKI).

1. SOLUS

SOLUS je zájmové sdružení právnických osob. Součástí registru jsou nejen banky a některé nebankovní společnosti, ale i dodavatelé energií a mobilní operátoři. Do registru se tak mohou dostat i ti, kteří nemají sjednanou žádnou půjčku, ale potýkají se s několika nesplacenými fakturami za mobilní služby nebo dluží za elektřinu a plyn.

2. BRKI

Do Bankovního registru klientských informací zapisují údaje pouze bankovní instituce. O dlužnících se zde mohou objevit jak negativní, tak i pozitivní záznamy. Stačí, aby klient zažádal o bankovní půjčku, kreditní kartu či hypotéku, a ihned je do registru zapsaný, bez ohledu na to, zda bude jeho žádost schválena či nikoliv.

3. NRKI

Nebankovní registr klientských informací stejně jako ten bankovní informuje o dlužnících pozitivně i negativně, tentokrát se ale jedná o dluhy týkající se nebankovních společností.

Jestliže máte v jednom či ve všech registrech záznam, nemusí být ještě nic ztraceno. Někteří poskytovatelé nabízí půjčky bez registru, se kterými jsou spjaty benevolentnější podmínky pro sjednání a které získáte i bez nahlížení do výše zmíněných registrů dlužníků.

Získat půjčku se záznamem je těžší, ne však nemožné

Má-li klient záznam v registru, stává se pro poskytovatele méně solventním a ihned v rámci scoringové metody dostává méně bodů. Většina bank záznamy v registrech posuzuje individuálně a zkoumá příčinu, tedy výši dluhu. Nezařadí-li vás tak do kategorie „chronický dlužník,“ je možné, že půjčku i tak získáte. Kdyby vám pak kvůli jednomu dluhu chyběly cenné body pro získání spotřebitelského úvěru, rychlé půjčky nebo hypotéky, snažte se navýšit svou bonitu. Jak? Přizvěte k žádosti o půjčku spolužadatele či ručitele nebo bance nabídněte do zástavy majetek.

3°C

Dnes je čtvrtek 8. prosince 2022

Očekáváme v 9:00 2°C

Celá předpověď