Bílý dům odmítl Trumpovo obvinění komentovat, Biden o něm slyšel v médiích

foto Pohled na Bílý dům ve Washingtonu na snímku z 8. listopadu 2020.

Washington - Bílý dům odmítl komentovat rozhodnutí poroty o obvinění proti bývalému americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Prezident Joe Biden se o něm prý dozvěděl z médií. Trumpův osobní právník Joe Tacopina mezitím v rozhovoru agentuře Reuters řekl, že Trump při zatčení příští týden nebude spoután. Trumpovi obhájci se na tom podle Tacopiny dohodli s manhattanskou prokuraturou, která se Trumpovým případem zabývá. Newyorské úřady dnes podle agentury AP upřesnily, že Trump bude k soudu předveden v úterý.

"Nevím, jak se to všechno odehraje. Není žádná příručka pro to, jak postupovat při obvinění bývalého prezidenta Spojených států," řekl Tacopina a dodal, že jeho i zbytek Trumpova týmu vývoj překvapil.

"Nejdřív jsme byli všichni v šoku, nevěřili jsme, že to (velká porota) odhlasuje, protože nebyl spáchán žádný zločin," prohlásil Trumpův obhájce.

Bidenova administrativa v Bílém domě se k rozličným vyšetřováním Trumpovy osoby vždy vyjadřovala spíše zdrženlivě a s ujištěním, že ministerstvo spravedlnosti jedná nezávisle a Bidenův úřad ve vyšetřování exprezidenta nehraje žádnu roli.

Trump naopak o vyšetřováních hovoří jako o politicky motivovaných "honech na čarodějnice". V prohlášení, které vydal v reakci na své obvinění, Trump napsal, že manhattanský prokurátor Avlin Bragg "dělá špinavou práci za Joea Bidena" a že "tenhle hon na čarodějnice se Joeovi Bidenovi hodně vymstí". Republikánský exprezident pro tato svá tvrzení nepředložil žádné důkazy.

Obvinění, kterému Trump bude čelit, zatím není přesně známé. Jako nejpravděpodobnější se však jeví obvinění z falšování účetních záznamů před volbami v roce 2016.

Trump, který měl dříve poměr s pornoherečkou Stormy Daniels a modelkou Karen McDougalovou, podle jednoho z klíčových svědků v případu, Trumpova bývalého právníka Michaela Cohena, prostřednictvím jeho osoby tehdy vyplatil dotyčným ženám celkem 280.000 dolarů (přes šest milionů Kč). Měl se tak snažit zajistit jejich mlčenlivost v závěru své předvolební kampaně.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pondělí 2. října 2023

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď