Dodávka Patriotu Ukrajině nepřispěje k urovnání konfliktu, uvedl Kreml

foto Americký raketový systém Patriot. Patriot je vybavený střelami typu země-vzduch, jejichž úkolem je sestřelovat taktické rakety, střely s plochou dráhou letu a letadla. Ilustrační foto.

Moskva - Dodávka systému protiraketové obrany Patriot Ukrajině, která byla oznámena ve středu v USA, nepřispěje k urovnání konfliktu mezi Moskvou a Kyjevem, reagoval dnes podle agentury Reuters mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Systém Patriot podle Peskova rovněž nezabrání Rusku v dosažení jeho cílů.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dorazil ve středu na překvapivou návštěvu Washingtonu, kde jednal s prezident Joem Bidenem a vystoupil v Kongresu. Biden před novináři zdůraznil, že Patriot je obranný systém a jeho poskytnutí Ukrajině tedy neznamená eskalaci konfliktu.

Podle vyjádření mluvčího Kremlu před novináři nepřinesla Zelenského návštěva žádné náznaky připravenosti na mírová jednání. Je to prý důkaz, že Spojené státy vedou "zástupnou válku" s Ruskem "do posledního Ukrajince".

Peskov zopakoval, že systém protivzdušné obrany i další zbraně dodávané Ukrajině se stanou legitimním cílem ruské armády.

Bílý dům ve středu informoval o poskytnutí další vojenské pomoci Ukrajině v hodnotě 1,85 miliardy dolarů (42 miliard Kč). Nový balíček pomoci oznámený těsně předtím, než ukrajinský prezident přistál ve Washingtonu, zahrnuje právě i systém protivzdušné obrany Patriot. Ukrajina potřebuje zlepšit možnosti své obrany proti rozsáhlým ruským raketovým útokům na svou energetickou infrastrukturu. Systémy protivzdušné obrany už Kyjevu poskytlo například Německo.

Podle expertů nicméně zatím není jasné, kdy americký systém na Ukrajinu dorazí, Američané budou totiž muset nejdříve vycvičit ukrajinské vojáky pro jeho obsluhu. Výcvik by přitom mohl trvat několik týdnů a očekává se, že se uskuteční v Německu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pondělí 2. října 2023

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď