NATO: Turecko od Finska a Švédska očekává více jasných kroků

foto Ilustrační foto - Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu.

Bukurešť/Ankara - Turecko vítá kroky Švédska a Finska, které dosud učinily pro své členství v NATO, konkrétně tvrdší postoj švédské vlády vůči terorismu. Ankara ale potřebuje více záruk, uvedl ministr zahraničí Mevlüt Çavusoglu na summitu NATO v Bukurešti.

"Obě země učinily jisté kroky, uznáváme to. Neučinily ale nic ohledně žádostí o vydání a zmrazení majetku teroristům," řekl dnes Çavusoglu novinářům.

Šéf finské diplomacie Pekka Haavisto později řekl, že Turecko zatím nestanovilo termín, kdy by měl jeho parlament přístup dvojice severských zemí do aliance schválit.

Prohlášení tureckého ministra zahraničí přišlo poté, co šéf švédské diplomacie Tobias Billström dnes ráno řekl novinářům, že Švédsko a Finsko dosáhly pokroku na cestě k dohodě s Tureckem o přijetí severských zemí do NATO.

"(V úterý) jsme měli společně s Finskem a Tureckem dobré jednání, po kterém jsem cítil, že se posouváme dopředu," řekl Billström.

Finsko a Švédsko o vstup do NATO požádaly letos na jaře v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu. Narazily ale na odpor Ankary, která je viní z podpory kurdských skupin, jež Turecko pokládá za teroristické. Jejich vstup do aliance dosud neratifikovalo ani Maďarsko.

Maďarský premiér Viktor Orbán na jednání šéfů vlád zemí Visegrádské skupiny nicméně ujistil svého polského protějška Mateusze Morawieckého, že "Finsko a Švédsko kvůli Maďarsku neztratí ani minutu" a Maďarsko jejich členství v NATO schválí v únoru 2023. To dnes potvrdil i finský ministr Haavisto.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je úterý 6. června 2023

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď