Fiala chce jednat v koalici o dozorčí radě ČEZ a najít dobré řešení

foto Ilustrační foto - Premiér Petr Fiala (ODS).

Praha - Premiér Petr Fiala (ODS) chce jednat s koaličními partnery o situaci ohledně dozorčí rady ČEZ. Piráti v pondělí kritizovali, že ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) odmítl do rady na návrh Pirátů nominovat senátora Lukáše Wagenknechta i protikorupčního experta Janusze Konieczného. Piráti to považují za porušení koaliční dohody a požadují jednání vládních stran. Fiala dnes ČTK sdělil, že si chce v koalici vyjasnit postoje a najít dobré řešení pro stát, ČEZ i občany. Později novinářům před odletem na summit NATO v Madridu řekl, že důvody, proč Stanjura některá jména nominovat odmítl, nejsou stranickopolitické, ale věcné.

Stanjura podle Pirátů oznámil, že do dozorčí rady energetické společnosti ČEZ dosadí jen kandidáty ODS a lidovců, ostatní místa mají být volná, případně se obsadit kooptací. "Koaliční dohoda byla, že má každá koaliční strana zástupce v ČEZ. A dohoda se má dodržovat," uvedl šéf pirátských poslanců Jakub Michálek. Za neseriózní od Stanjury i Fialy označil fakt, že se informaci Piráti dozvěděli den před dnešní valnou hromadou ČEZ, kdy už nebylo možné předložit jinou nominaci.

Fiala dnes ČTK sdělil, že o situaci bude s koaličními partnery jednat. "Abychom si vyjasnili postoje a našli dobré řešení pro stát, ČEZ i občany," uvedl. "Jenom bych chtěl poznamenat, že podle informací, které mám, důvody nejsou stranickopolitické, ale věcné," uvedl dnes také premiér.

Vicepremiér Marian Jurečka (KDU-ČSL) ČTK sdělil, že Stanjurovým rozhodnutím nemohla být porušena koaliční smlouva. "Je zodpovědnost ministra, koho do dozorčí rady nominuje. Pokud má pochybnosti, může daného nominanta odmítnout. Počítám s tím, že se (předseda Pirátů a vicepremiér) Ivan Bartoš se Zbyňkem Stanjurou domluví," doplnil.

Šéfka Sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová má informace zatím jen z médií. "O dohodovacím řízení oficiálně ještě nejsem od koaličního partnera informována," sdělila Adamová ČTK.

Bartoš odmítavé reakci nerozumí a doufá v to, že ji Stanjura přehodnotí. "Pokud ne, musíme vyvolat dohodovací jednání koalice," doplnil. Dohodovací řízení se podle koaliční smlouvy Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN uplatní, pokud strany nenaleznou dohodu ve vládě. Koná se na úrovni K15, kde zasedají za každou stranu předseda a další dva zástupci.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je čtvrtek 8. června 2023

Očekáváme v 21:00 19°C

Celá předpověď