Stát je od toho, aby v mimořádné situaci nabídl pomocnou ruku, uvedl Fiala

foto Předseda vlády Petr Fiala (ODS) pronesl projev k aktuální politické a ekonomické situaci, 22. června 2022 v Praze.

Praha - Stát je tady od toho, aby v takto mimořádné krizové situaci nabídl pomocnou ruku. Premiér Petr Fiala (ODS) to uvedl v dnešním televizním projevu, který se týkal zejména rostoucích cen energií. Fiala vnímá obavy lidí, ale věří, že na druhou polovinu roku je stát připraven a že "společně vše zvládneme". Slíbil, že pokud by v zimě došlo na kritický scénář, bude vláda schopna zajistit plyn do všech domácností. ČR chce do pěti let dosáhnout energetické suverenity, řekl Fiala. Prioritou bude jádro, podporu bude mít i fotovoltaika a tepelná čerpadla.

Česko a jeho vláda má podle Fialy tří základní úkoly: za prvé zabezpečit dostatek plynu na tuto zimu, za druhé odstřihnout se od Ruska a stát se energeticky suverénním státem a za třetí pomoci lidem a firmám zvládnout cenový šok, který je v souvislosti s energiemi čeká v následujících měsících.

"Nárůsty cen energií, jež nás čekají v dalších měsících, budou pro mnohé z vás šokem. Stát nemá dostatek peněz na to, aby plošně tento nárůst kompenzoval v plné výši a všem. Žádný evropský stát to nedělá. Ale všemi kroky, které jsem zmínil, říkáme zřetelně – nenecháme vás padnout," zdůraznil Fiala.

Rusko nás chce učinit slabými a vydíratelnými a má k tomu dvě mocné zbraně: narušení světového trhu s potravinami a závislost Evropy na jeho plynu a ropě, řekl Fiala.

Minulá vláda Andreje Babiše (ANO) podle něj zvýšila tempo zadlužování země na rekordní úroveň a pomohla rozpoutat historicky nevídanou drahotu. Krátkozraká politika Babišova kabinetu doléhá na domácnosti i firmy - jak ceny energií, tak reálná hrozba, že Rusko plyn a ropu vypne, řekl premiér.

"Bohužel, Česká republika patří mezi několik málo zemí, jejichž závislost je v tomto ohledu mimořádně vysoká. A není to jen proto, že jsme kdysi byli součástí sovětského bloku. Je to přímý důsledek toho, jak se chovaly minulé vlády, zejména pak vláda Andreje Babiše," prohlásil Fiala.

"Ještě před pěti lety jsme zhruba čtvrtinu plynu měli zajištěnu z Norska, tedy z bezpečné západní země. Minulá vláda neudělala nic pro to, aby tyto dodávky udržela a zajistila tak energetickou bezpečnost České republiky. Naopak dovolila, abychom se v dodávkách plynu stali téměř stoprocentně závislí na Putinově Rusku. Zdali to byla chyba nebo záměr, těžko dnes soudit," pokračoval.

Babiš kritiku odmítl, Fialův projev označil za "nepovedenou tiskovku" čtenou z papíru. "To jsou všechno lži. Lži o inflaci, o zadlužení, o energetické závislosti, o Dukovanech a samozřejmě nezapomněl vzpomenout jméno Andrej Babiš," řekl bývalý premiér České televizi.

V zajištění plynu je podle Fialy jeho vláda od zimy úspěšná. "V současné době je tuzemská kapacita zásobníků naplněna zhruba ze dvou třetin a nikdy v historii, kam data sahají, jsme neměli v tuto dobu v zásobnících tolik plynu. A jejich plnění nadále pokračuje. Pokud by tedy došlo v zimě na krizový scénář, budeme schopni dostatečně a dlouhodobě zabezpečit dodávky do všech českých domácností," řekl.

Apeloval na lidi, aby se neostýchali požádat o individuální podporu formou příspěvku na bydlení a aby si včas zjistili, jak a kde tuto dávku získat. Uvedl, že proces se podařilo v posledních týdnech významně zjednodušit. Na podzim vláda chystá informační kampaň o státní pomoci v případě drahých energií.

Opozice kritizuje Fialovu vládu za to, že její snaha zmírnit dopady prudkého nárůstu cen energií a pohonných hmot je nedostatečná. Kabinet v současné době, kdy vrcholí přípravy na předsednictví Česka v Evropské unii, čelí kritice také v souvislosti s kauzou údajné korupce v pražském dopravním podnik. Kvůli kontaktu s obviněným podnikatelem Michalem Redlem rezignuje ministr školství Petr Gazdík (STAN). Fiala po úterním jednání koaličních lídrů řekl, že k větší rekonstrukci vlády není důvod a že předseda STAN Vít Rakušan má jako ministr vnitra důvěru.V dnešním mimořádném projevu se o této situaci vůbec nezmínil.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je sobota 3. června 2023

Očekáváme v 19:00 16°C

Celá předpověď