Vzpomínkový koncert 10 let bez Václava Havla

foto

Praha - Lidé si na mnoha veřejných akcích připomínají desáté výročí úmrtí dramatika, vůdčí postavy sametové revoluce a prvního českého prezidenta Václava Havla. V Praze se bude konat vzpomínkový projekt 10 let bez V. H., jeho myšlenky bude možné číst v tramvajích a autobusech.

Projekt 10 let bez V. H. se uskuteční především v paláci Lucerna a v klubu Rock Café, Prahou také projde průvod a na sociálních sítích bude spuštěn videoprojekt s rozhovory. Vstup na všechny programy je volný.

V Kině Lucerna se bude promítat několik filmů o Václavu Havlovi včetně dokumentárního filmu Umění disentu od amerického režiséra Jamese Deana Le Sueura. V 18:15 začne beseda 10 let bez Václava Havla, na níž vystoupí tři muži, kteří všichni zažili Václava Havla osobně, ale každý z nich trochu jinak - Martin Palouš, Petr Jančárek a Robert Tamchyna.

V pasáži v Lucerně bude ode dneška do 23. prosince vzpomínková výstava fotografií 10 let bez V. H., které pořídilo 12 fotografovů jako třeba Karel Cudlín, Tomki Němec, Petr Našic, Ivan Prokop, Ibra Ibrahimovič nebo Lukáš Bíba. Uskuteční se také tradiční průvod Srdce na Hrad, v jehož čele se nese velké osvětlené srdce. Začne v 18:00 na Hradčanském náměstí, průvod srdce přinese na pódium Lucerna Music Baru, kde bude od 18:00 velký vzpomínkový koncert. Zúčastní se ho třeba Ivan Hlas Trio, Jiří Dědeček, Už jsme doma, Beata Hlavenková, Michal Hrůza s kapelou, Jaroslav Hutka, Varhan Orchestrovič Bauer a další. Akce bude živě přenášená mimo jiné na Youtube kanálu https://www.youtube.com/NetwINProduction.

Producent projektu Robin Suchánek oslovil čtyři desítky osobností, které na Václava Havla vzpomínají a jejichž odpovědi zájemci najdou na YouTube kanálu. Jsou mezi nimi bývalý rakouský prezident Heinz Fischer, britský dramatik a oscarový scenárista Tom Stoppard, americká zpěvačka Suzanne Vega, spisovatelka Martina Formanová, diplomat a pedagog Martin Palouš, spoluzakladatel hnutí Verejnosť proti násiliu Fedor Gál, herec a režisér Jan Kačer či předseda Senátu Miloš Vystrčil.

Do připomínky výročí Havlova odchodu se zapojuje také Knihovna Václava Havla. Ve spolupráci s nadací Vize 97 a pražským dopravním podnikem vybavila v Praze autobusy a tramvaje některou z jeho myšlenek. Projekt Havel pro cestující přináší deset citátů, které Václav Havel napsal či pronesl během svého prezidentského mandátu.

Jako připomínku někdejšího červeného Srdce nad Hradem, které inicioval v roce 2002 výtvarník Jiří David jako své rozloučení s Havlem na postu prezidenta, se dnes rozsvítí další podobný Davidův umělecký objekt, tentokrát na Klárově. Bude svítit nad budovou Kunsthalle Praha, jejíž otevření jako nového centra umění se plánuje na únor. Srdce tentokrát bude zářit modře a stejně jako před téměř dvěma desítkami let by mělo zářit několik měsíců.

Program vzpomínkového projektu 10 let bez V. H. :

Kino Lucerna (Vodičkova 704, Nové Město)

- 13:00 - Václav Havel, Praha – Hrad (režie: Petr Jančárek)

- 14:30 - Václav Havel, Praha – Hrad II (režie: Petr Jančárek)

- 16:00 - Havel (režie: Slávek Horák)

- 18:15 - Beseda 10 let bez Václava Havla – Každý ze tří mužů, které budete moci v rámci besedy potkat v Kině Lucerna, zažil Václava Havla osobně, ale každý z nich trochu jinak. Martin Palouš, Petr Jančárek a Robert Tamchyna spolu budou mluvit o disidentovi, dramatikovi, prezidentovi a muži, který se nechal celý život točit a fotografovat. Rádi odpoví na otázky příchozích a určitě také zazní i nejnovější informace o dokončovaném filmu Tady Havel, slyšíte mě?

- 20:00 - Umění disentu – ČESKÁ PREMIÉRA (režie: James Dean Le Sueur)

Rock Café (Národní 20, Nové Město)

16:00 - Beseda 10 let bez Václava Havla – Jaký byl Václav Havel mimo záběry kamer a fotoaparátů? V čem tkvěla jeho výjimečnost? A proč v dnešní době jeho osobnost naší společnosti tak chybí? Právě o tom a mnohém dalším budeme od 16:00 hodin debatovat se vzácnými hosty v klubu Rock Café na Národní třídě. Zapojit se jako vždy budete moci i vy!

Hosté: Pavel Fischer, Tomáš Sedláček, Ladislav Špaček, Petruška Šustrová

Moderuje: Václav Dolejší

Akce proběhne živě v klubu, zároveň bude streamovaná na sociálních sítích a Youtube kanálu Rock Café.

Pasáž Paláce Lucerna (Vodičkova 704, Nové Město)

V pasáži Paláce Lucerna se uskuteční od 18. do 23. prosince vzpomínková výstava fotografií „10 let bez V. H.“, které během bohatého života Václava Havla pořídili fotografové Roman Vaněk, Jiří Jírů, Karel Cudlín, Tomki Němec, Petr Jančárek, Petr Našic, Ivan Prokop, Eugen Kukla, Ibra Ibrahimovič, Petr Lebeda, Lukáš Bíba a Michal Šaman.

Výstava obsahuje rovněž některé doposud nezveřejněné snímky.

Design a logo nejen výstavy, ale celého vzpomínkového projektu, vytvořil výtvarník a mimo jiné autor loga Občanského fóra Pavel Šťastný.

Tradiční průvod Srdce na Hrad (Hradčanské náměstí – Rock Café – Lucerna Music Bar)

18:00 - sraz u pomníku T. G. Masaryka na Hradčanském náměstí. Jako každý rok, i letos se uskuteční tradiční průvod Srdce na Hrad, v jehož čele se nese velké osvětlené srdce. Letos se však organizátoři Jiří Bareš, Petr Dauš a Robin Suchánek dohodli, že průvod výjimečně nevyjde z náměstí Václava Havla směrem k Pražském hradu, ale začne u sochy T. G. Masaryka na Hradčanském náměstí, odkud průvod srdce přinese na podium Lucerna Music Baru, kde bude od 18:00 hodin probíhat velký vzpomínkový koncert.

Lucerna Music Bar (Štěpánská 61, Nové Město)

18:00 – vyvrcholením tohoto vzpomínkového projektu bude koncert „10 let bez V. H.“, na kterém vystoupí a Václava Havla si připomenou například Ivan Hlas Trio, Jiří Dědeček, Už jsme doma, Beata Hlavenková, Lenka Nová, Dáša Zázvůrková, Michal Hrůza s kapelou, Poetika, Juraj Hnilica, Michal Horák, Mário Bihári, Jaroslav Hutka, Varhan Orchestrovič Bauer, James Harries, Anatol Svahilec & Tukan (Slam poetry), Tomáš Sedláček, Šimon Pánek, Jan Hřebejk a další. Celým večerem bude provázet herec a moderátor Ondřej Lechnýř.

Akce proběhne živě v klubu, zároveň bude živě přenášená na sociálních sítích partnerů, účinkujících a Youtube kanálu https://www.youtube.com/NetwINProduction.

Sociální sítě, tuzemské televizní vysílání

Producent projektu Robin Suchánek oslovil nejen kolegy a přátele Václava Havla, ale také osobnosti, kteří se s někdejším prezidentem nikdy nepotkali, ale váží si jej, aby zaznamenal jejich odpovědi na tři stejné otázky: Co Vás napadne, když se řekne Václav Havel? Jaká je na něj Vaše nejsilnější vzpomínka? Kdybyste s ním dnes mohli mluvit, co byste mu řekli?

Vzniklo tak více než 39 unikátních rozhovorů, které budou zveřejněny 18. prosince na facebookových stránkách partnerů, na tomto YouTube kanálu či budou také odvysílány ve vysílání některých regionálních kabelových televizí.

Do tohoto videoprojektu se zapojili bývalý rakouský prezident Heinz Fischer, nejznámější žijící britský dramatik a oscarový scenárista Tom Stoppard, americká zpěvačka Suzanne Vega, spisovatelka Martina Formanová, signatář Charty 77, diplomat a pedagog Martin Palouš, spoluzakladatel hnutí Verejnosť proti násiliu Fedor Gál, herec a režisér Jan Kačer, předseda Senátu Parlamentu ČR Miloš Vystrčil, výtvarník a autor loga Občanského fóra Pavel Šťastný, spolupracovník Václava Havla Petr Kolář, bývalý spolupracovník Václava Havla a ekonomický autor Tomáš Sedláček, politolog a politik Petr Fiala, kritik, publicista a účastník 3. odboje Jan Rejžek, senátor Pavel Fischer, psychoterapeutka a chartistka Věra Roubalová Kostlánová, biskup Václav Malý, disident a signatář Charty 77 John Bok, bývalý velitel Hradní stráže Jaroslav Indruch, oficiální fotograf Václava Havla Jiří Jírů, psycholožka, bývalá disidentka, signatářka a mluvčí Charty 77 Dana Němcová, hudebník a bývalý politik Michal Prokop, filosof a bývalý disident Daniel Kroupa, bývalý tiskový mluvčí Václava Havla a popularizátor společenské etikety Ladislav Špaček, novinářka, překladatelka a bývalá mluvčí Charty 77 Petruška Šustrová, spoluzakladatel Občanského fóra a přítel Václava Havla Michael Kocáb, filmová dokumentaristka Olga Sommerová, režisér Petr Jančárek, jeden z oficiálních fotografů Václava Havla Karel Cudlín, předsedkyně „Češi Tibet podporují“ Kateřina Bursíková Jacques, ekolog Martin Bursík, hudebník Rudy Linka, písničkář Vladimír Merta, principál Divadla Na Jezerce Jan Hrušínský, bývalý kancléř Václava Havla a exministr zahraničí Karel Schwarzenberg, zpěvačka a herečka Dagmar Pecková, bývalý poradce Václava Havla a architekt Miroslav Masák, písničkář Tomáš Klus, prezident sdružení Čechů a Slováků na Novém Zélandu Frank Tomas Grapl junior či apoštolský nuncius Charles Daniel Balvo.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je pátek 12. srpna 2022

Očekáváme v 21:00 19°C

Celá předpověď