Zpráva: Program Výstavba k zajištění sociálního bydlení podpořil loni 70 bytů

foto Ubytovna - ilustrační foto

Praha - Vládní program Výstavba, který měl zajistit v obcích sociální a dostupné bydlení, podpořil loni v Česku vybudování celkem 70 bytů. S obcemi stát uzavřel 13 smluv za 96,8 milionu korun. Uvádí to zpráva o plnění koncepce rodinné politiky za loňský rok. S dokumentem, který má ČTK k dispozici, se má v pondělí seznámit vláda. Jedním z opatření koncepce je právě podpora výstavby bytů pro rodiny. Podle zprávy ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) tento úkol průběžně plní. Podle expertů na sociální problematiku se bytová nouze bez zákona v ČR nevyřeší.

Babišova vláda ANO a ČSSD s podporou komunistů v programovém prohlášení zákon o sociálním bydlení slíbila. Krátce po svém nástupu od něj ale upustila a rozhodla se ho nahradit programem Výstavba. Z něj se poskytují obcím dotace na sociální byty a úvěry na dostupné byty.

"V roce 2020 bylo uzavřeno celkem 13 smluv ve výši 96,8 milionu korun. Konkrétně bylo uzavřeno 11 smluv o dotaci v celkové výši 69,1 milionu korun a dvě smlouvy o úvěru ve výši 27,7 milionu korun, byla tak podpořena výstavba 57 sociálních bytů a 13 dostupných bytů," uvádí zpráva pro vládu.

Budování loni ovlivnila také koronavirová epidemie. Česko bylo na jaře přes dva měsíce v nouzovém stavu. Práce se omezily, omezený byl i provoz úřadů. Stav nouze kabinet znovu vyhlásil v říjnu. O program Výstavba nebyl ale velký zájem ani po jeho spuštění od června 2019. Tehdejší Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) dostal zhruba za prvních osm měsíců do loňského 22. ledna od radnic 21 žádostí o dotace za 160,7 milionu a tři žádosti o úvěry za 46,2 milionu. Schválenou měl jednu smlouvu na dotaci za 1,1 milionu korun. V roce 2019 byla k dispozici miliarda korun. Malý počet žádostí o peníze resort už dřív zdůvodňoval tím, že obce mohou peníze čerpat na připravené projekty, jejich vypracování ale nějakou dobu trvá.

Někteří starostové nastavení podmínek od počátku kritizovali. Podle nich bylo nevýhodné zvlášť pro menší obce. Vláda pak loni začátkem roku upravila pravidla a také rozpočet. Původně měly být loni na dotace a úvěry celkem tři miliardy korun. MMR v podkladech k novele pravidel uvedlo, že vyčlení 340 milionů a k nim přidá nevyčerpanou sumu z roku 2019. Peníze se do fondu měly také uvolňovat podle proplácení faktur. Podle podkladů k novele byla programová dokumentace naplánovaná do roku 2024. Pak se měly výsledky vyhodnotit a posloužit jako podklad "pro eventuální pokračování" programu.

MMR má i program Podpora bydlení na vznik nájemních bytů pro postižené či seniory. Loni se začalo stavět 236 bytů za 141,6 milionu korun. Existuje také Program výstavby nájemních bytů. O úvěry na nájemní domy pro seniory, mladé do 30 let, postižené či lidi v nouzi mohou žádat obce, jednotlivci i firmy a organizace. Loni se uzavřela jedna smlouva za 89,9 milionu, uvádí zpráva.

Podle odborníků na sociální problematiku dotace k vyřešení bytové nouze v Česku nestačí a nutný je zákon. Podle legislativního plánu mělo MMR normu o dostupném bydlení zveřejnit loni v prosinci a platit měla začít letos od září. Legislativní proces přitom obvykle trvá zhruba rok. Resort zákon nepředložil. Svůj návrh ale loni v červenci připravili poslanci ČSSD. Vláda s jejich normou nesouhlasila. Sněmovna letos v lednu předlohu propustila prvním kolem jednání a poslala svým výborům, ty ale jednání přerušily. Požádali o to autoři normy. Vznikl ucelený pozměňovací návrh, na kterém spolupracovalo MMR. Projednávání by mohlo pokračovat na sněmovní schůzi, která začne příští úterý.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je sobota 23. října 2021

Očekáváme v 21:00 8°C

Celá předpověď