Zoologickou zahradu v Ústí nad Labem povede Ilona Pšenková

foto Ředitelkou ústecké zoo bude Ilona Pšenková (na snímku z 24. května 2021). Rozhodla o tom 15. června 2021 rada města, která jí dala přednost před kandídátem Petrem Fejkem, bývalým ředitelem pražské zoo.

Ústí nad Labem - Ředitelkou zoologické zahrady v Ústí nad Labem bude od 1. července její někdejší zooložka Ilona Pšenková, rozhodla dnes rada města. Vedení dalo Pšenkové přednost před dalším kandidátem, bývalým ředitelem pražské zoo Petrem Fejkem. Novinářům to dnes řekl primátor Petr Nedvědický (ANO).

Výběrové řízení vyhrál Fejk, primátor ale řekl, že člen výběrové komise David Nejedlo, mentor ústecké zoo, tvrdil, že někteří další členové komise byli pro Fejkovu volbu rozhodnuti už předem. Proto se rada doporučením výběrové komise neřídila a vybrala Pšenkovou, uvedl primátor. Fejk dnes ČTK řekl, že se tímto způsobem ředitel nevybírá. "Výběr trval půl roku. Nejdřív jsem vyhrál před výběrovou komisí, pak to šlo do zastupitelstva. Tam jsem také neměl pocit, že jsem neobhájil to, co říkám, a šlo to do veřejné diskuze. A i ve veřejné diskuzi jsem měl pocit, že mi lidé rozumí," uvedl Fejk, který nevěří, že by důvodem rozhodnutí rady bylo tvrzení Nejedla.

Návrhy na rozvoj zoologické zahrady městskému zastupitelstvu představili oba kandidáti 24. května. Pšenková tehdy uvedla, že chce vytvořit mezinárodně uznávanou zoo, jež bude dál chovat ikonické druhy živočichů. Podle ní je důležité pavilony přestavět a některá zvířata přesunout. Orangutani by podle ní mohli být v nynějším sloninci. Z instituce chce vytvořit jakousi archu s ohroženými druhy zvířat, která by ochraňovala. "To se nám líbí, protože my všichni, co jsme tam doprovázeli své děti, se domníváme, že ústecká zoo by tuto náplň měla udržet," uvedl Nedvědický.

Fejk chtěl, aby se město chovu drahých zvířat, jež podle něj aktuálně živoří, vzdalo. Jako příklad uvedl slony a orangutany. Měl představu udělat ze zoo iluzi otevřené volné přírody.

"Jeden člen z odborné části výběrové komise vyjádřil určité pochybnosti k tomu, zda se skutečně nejednalo o nějakou předchozí domluvu v odborné části ve výběru jednoho z kandidátů. Na základě této skutečnosti jsme dávali návrh, aby nebylo hlasováno podle doporučení komise, ale abychom hlasovali podle představení kandidátů," uvedl primátor.

Pro Pšenkovou hlasovali tři radní z hnutí ANO a dva z ODS, proti byli tři radní z klubu PRO! Ústí a radní z hnutí PRO Zdraví a Sport. Hlasování tedy bylo těsné pět ku čtyřem. "Naše volba byla jasná, myslím si, že pan Fejk byl lepší a přesvědčivější kandidát," řekl novinářům radní Martin Krsek (PRO! Ústí). Volba je podle něj přesto pozitivním posunem pro zoologickou zahradu a Pšenkovou bude podle jeho slov hnutí PRO! Ústí podporovat. Zdůvodnění volby je ale podle Krska "trapný pokus zpochybnit výběr výběrové komise i odborné části tak, aby byla zodpovězena otázka, proč rada města nerespektovala pořadí kandidátů.".

Do výběrového řízení se přihlásilo pět lidí. Mezi nimi byl i Dušan Usvald, jenž je nyní pověřen vedením zoologické zahrady, skončil třetí. Rada už dřív rozhodla o odvolání předchozího ředitele Romana Končela. Kontrola hospodaření tehdy odhalila 128 pochybení. Předchozí kontrola zjistila 111 pochybení, ředitel osm procent z nich napravil, další ale podle kontroly přibyly.

Ústecká zoologická zahrada přišla před více než rokem o plné členství v Evropské asociaci zoologických zahrad a akvárií (EAZA). EAZA tehdy v zoo kontrolovala pravidla a standardy asociace. Úplné vyloučení z EAZA by znamenalo konec účasti na některých chovných programech a ztrátu atraktivních zvířat, například orangutanů, slonů a dalších. Na nápravu nedostatků má ústecká zahrada několik měsíců.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je neděle 1. srpna 2021

Očekáváme v 21:00 17°C

Celá předpověď