Zoo Plzeň odchovala po 15 letech čekání mláďata stromových agam z Nové Guineje

foto Líhnutí stromové agamy z Nové Guineje v plzeňské zoo. 

Plzeň - Po patnáctiletém čekání se letos na jaře podařilo chovatelům v plzeňské zoologické zahradě odchovat mláďata stromové agamy z Nové Guineje. V březnu a dubnu se v inkubátoru vylíhlo pět mláďat, dalších sedm vajec na líhnutí zatím čeká, řekl dnes ČTK mluvčí zoo Martin Vobruba. Dospělého samce a dvě samice mohu návštěvníci vidět v expozici Akva Tera v centru města, mláďata jsou zatím v chovatelském zázemí. Podle dostupných informací ze serveru Zootierliste, který je databází zvířat v evropských zoologických zahradách, tyto agamy v současností kromě Plzně chová už jen zoo v Moskvě.

Fotogalerie

Relativně velcí ještěři (Lophosaurus dilophus) s nápadně zvětšeným hrdlem a šupinami tvořícími hřeben táhnoucí se od hlavy až po ocas nemají české jméno, v angličtině se jim v překladu říká také korunovaný nebo indonéský lesní drak. Pocházejí z druhého největšího ostrova světa, Nové Guiney. Vyskytují se i na několika přilehlých ostrovech, převážně v tropických deštných lesích do nadmořské výšky 800 metrů.

Jejich příběh v plzeňské zoo začal v roce 2008 příjezdem chovného páru do Tropického pavilonu, krátce nato ale uhynula samice. "Získat samici k vytvoření páru nebylo toho času jednoduché. Na jedince odchované v lidské péči snad nebylo možné ani narazit. Většina importovaných zvířat z volné přírody trpěla po náročném transportu přes půl zeměkoule dehydratací a velmi špatným zdravotním stavem končícím v naprosté většině případů úmrtím," konstatoval Vobruba.

Samec byl pět let sám v teráriu, v roce 2013 ho zoo deponovala k soukromému chovateli, kterému se podařilo agamy odchovat a zahrada dostala v roce 2015 tři mláďata. Dospělosti se dožila jen dvě mláďata, obě samice, které zoo v květnu 2020 přemístila do nové expozice kombinující akvárium s teráriem. O rok později zoo získala dospělého samce. "Na větvích nehnutě sedící zvířata ovšem žádné známky kontaktu nejevila. Mezi ošetřovateli začaly panovat obavy, že agamy mohou pocházet ze vzdálených lokalit a nemusejí být navzájem reprodukčně kompatibilní. K intenzitě obav přidalo nalezení další neoplozené snůšky vajec," řekl Vobruba.

Oplozená vejce našli chovatelé až loni v září, v prosinci se dvě mláďata prořízla vaječnou skořápkou, ale vylézt z ní už nezvládla. Chovatelé proto dali zbývající vejce do inkubátoru. První mládě se vylíhlo po 99 dnech letos 20. března, další o tři dni později. Z dalších tří vajec z lednové snůšky se vylíhla mláďata po zhruba stodenní inkubaci v dubnu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je neděle 24. září 2023

Očekáváme v 21:00 12°C

Celá předpověď