Zoo Brno má nové mláďata, narodila se kočkovitá šelma margay či takin

foto Mládě kočkovité šelmy margay v expozici brněnské zoo.

Brno - Brněnská zoo se od začátku roku může pochlubit několika přírůstky, na svět přišla například kočkovitá šelma margay nebo takin indický. Na webu zoo o tom informoval mluvčí zařízení Michal Vaňáč.

Fotogalerie

Margay je jedním z prvních letošních přírůstků, podle mluvčího ho matka pečlivě střežila. "Malý margay se narodil zhruba v polovině ledna. Jeho matka už v brněnské zoo odchovala jedno mládě, a to v roce 2018. Od počátku se o svého potomka starala přesně tak, jak má. Při první veterinární prohlídce jsme na začátku března zjistili, že se jedná o vitálního samečka," uvedla kurátorka chovu savců Oldřiška Kučerová.

Margay je kočkovitá šelma, která dorůstá délky až 80 centimetrů a váží do devíti kilogramů. Žije především na stromech, ale za potravou se vydává i na zem. Ve srovnání s dalšími kočkovitými šelmami má při šplhu několik výhod. Zadní končetiny margayů se mohou vytočit až o 180 stupňů, což jim umožňuje pevnější sevření kmene stromu, po kterém šplhají. Také se zadními končetinami dokážou udržet větví a pověsit na nich, pokud něco drží v předních tlapách. Kromě toho mohou margayové jako jediné kočky šplhat ze stromů hlavou dolů.

Jejich domovem jsou tropické lesy a křovinaté oblasti od severního Mexika přes Střední a Jižní Ameriku, východ And až po Argentinu a Uruguay. V Červeném seznamu ohrožených druhů je margay veden jako téměř ohrožený.

Na svět přišlo i mládě ještěrky anolise původem z Karibiku, návštěvníci ho mohou vidět v Tropickém království. V Evropě je chová jen pět zoologických zahrad, v České republice pouze ta brněnská.

Shodou okolností také pět zoologických zahrad, ale na celém světě, chová trnuchy. Jejich odchov se brněnské zoo podařil už loni. A letos jsou ve velkém akváriu v Tropickém království další čtyři mladí rejnoci. Zatím největším mládětem od začátku roku 2023 je takin indický. Narodil se první březnový den přímo ve výběhu, kde o něj matka Hanička také pečuje. Návštěvníci ho tak mohou bez problémů vidět. Na svět přišli například i klokan bažinný, klokánek krysí či kozy kamerunské.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pondělí 2. října 2023

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď