Zmírnění protikuřáckého zákona bude Senát řešit až v listopadu

foto Nekuřácká restaurace, zákaz kouření - ilustrační foto.

Praha - Senát o návrzích na toleranci malého množství alkoholu u cyklistů a o zmírnění protikuřáckého zákona rozhodne až v listopadu v povolebním složení. O odklad obou senátorských předloh požádali jejich předkladatelé. Oznámil to předseda horní komory Milan Štěch (ČSSD) v úvodu poslední schůze Senátu v předvolebním složení. Horní komora pak schválila rozšíření seznamu válečných zločinů.

Senátorská novela zákona o silničním provozu počítá s tím, že cyklisté by na cyklostezkách a silnicích třetí třídy směli jezdit i v případě, pokud by měli v krvi 0,5 promile, podobně jako v Německu. Navrhovaný limit odpovídá dvěma decilitrům vína nebo dvěma desetistupňovým pivům. Návrh také počítá se snížením maximální pokuty pro cyklisty za porušení pravidel na 500 korun. Nyní jim hrozí až 20.000 korun. Tolerance k malému množství alkoholu by se měla vztahovat také na vodáky, navrhl to senátní výbor pro územní rozvoj. Podobný návrh ve Sněmovně předložili Piráti.

Novela protikuřáckého zákona má podobně jako předchozí snahy o jeho zmírnění umožnit, aby v hospodách mohly být kuřárny bez obsluhy. Podobný senátorský návrh horní komora odmítla loni v prosinci. V dolní komoře obdobný poslanecký návrh neuspěl letos v květnu.

Horní komora rozhodla o tom, že dnes odpoledne se bude zabývat peticí za kvalitní podmínky ve vzdělávání, ve čtvrtek pak petici na podporu moravských dálnic.

Senát schválil rozšíření seznamu válečných zločinů

Za válečné zločiny zřejmě bude nově považováno používání nekovových výbušnin z umělých hmot nebo laserových zbraní, které byly sestrojeny za účelem oslepení protivníka. Rozšíření má přinést změna smlouvy o Mezinárodním trestním soudu, kterou schválil Senát. K přijetí byla třeba ústavní, tedy třípětinová většina přítomných senátorů. Pro hlasovalo 56 ze 68 členů horní komory.

"Smyslem rozšíření kategorie válečných zločinů stíhatelných Mezinárodním trestním soudem je zvýšení ochrany obětí a dosažení potrestání pachatelů těchto zločinů," řekl senátorům při svém premiérovém vystoupení ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

Seznam válečných zločinů se podle něj rozšíří také o používání zbraní, které užívají "mikrobiologické nebo jiné biologické činitele nebo toxiny, ať už jsou jakéhokoli původu či způsobu výroby".

Senátoři souhlasili rovněž s tím, že ze smlouvy jako nepotřebný zmizí článek, který umožňoval smluvním států nechat si přechodné období, po které by vyloučily stíhání svých občanů kvůli válečným zločinům.

Obě změny musí ještě schválit Sněmovna.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je úterý 23. dubna 2019

Očekáváme v 15:00 18°C

Celá předpověď