Zlatého medvěda na Berlinale získal film Synonyma

foto Izraelský režisér Nadav Lapid se Zlatým medvědem za film Synonyma (Synonymes) na festivalu Berlinale

Berlín - Zlatého medvěda pro nejlepší film letošního Berlinale získal překvapivě francouzko-izraelsko-německý snímek Synonyma (Synonymes) izraelského režiséra Nadava Lapida. Za nejlepší režii porota vedená francouzskou herečkou Juliette Binocheovou ocenila Němku Angelu Schanelecovou za drama Byla jsem doma, ale (Ich war zuhause, aber). Ceny pro nejlepší herečku i herce získali představitelé čínského filmu Sbohem, synu (Ti ťiou tchien čchang) Jung Mej a Wang Ťing-čchun.

Vítězné drama, které někteří označují za migrační satiru, vypráví příběh mladého Izraelce Yoava (Tom Mercier), který se po opuštění izraelské armády přestěhuje do Paříže, kde se co nejrychleji snaží stát Francouzem. Odmítá proto mluvit hebrejsky, a naopak se nadšeně učí francouzštinu, i tím, že si stále opakuje synonyma.

"Myslím, že to jsou otázky, které se týkají lidí všude na světě: Do jaké míry jsme schopni opustit naši identitu a rozvíjet novou," řekl dnes režisér Lapid, jehož vlastním příběhem se dvouhodinový snímek do značné míry inspiroval.

I když nepatřil k hlavním favoritům na Zlatého medvěda, dokázal se nakonec v konkurenci dalších 15 filmů prosadit. Původně jich bylo v hlavní soutěži 17, jeden čínský - Jedna vteřina (I miao čung) - ale nakonec nebyl uveden. Některá média spekulují, že za tím mohla stát čínská cenzura.

Z uvedených filmů si důležité ocenění odnesl snímek francouzského režiséra Françoise Ozona Díky bohu (Grâce à Dieu) o zneužívání chlapců katolickými kněžími, o traumatech, která i po desítkách let vzbuzuje, a také o neochotě církve zločiny důsledně řešit. Toto drama obdrželo Velkou cenu poroty. Film je kontroverzní i tím, že se týká případu, v němž teprve bude rozhodovat soud.

Naprázdno dnes nevyšel ani německý film, který si vedle ceny za režijní počin připsal i Cenu Alfreda Bauera pro snímek, který otevírá nové perspektivy. Dostal ji film Bořič systému (Systemsprenger) o nezvladatelné devítileté Benni, která touží po lásce matky, zatímco vyrůstá v ústavech pro děti a v psychiatrických zařízeních.

Stříbrného medvěda za nejlepší scénář si odnesli Maurizio Braucci, Claudio Giovannesi a Roberto Saviano za film Gang dětí (La paranza dei bambini), který vypráví o skupině dětí a mladistvých rychle stoupajících v hierarchii mafiánské organizace v Neapoli. Známý italský novinář a autor knih o organizovaném zločinu Saviano, kterého kvůli výhrůžkám musí neustále střežit policie, je i autorem knižní předlohy.

Čínská kinematografie bodovala dvojicí Stříbrných medvědů pro herce, kteří ve filmu Sbohem, synu ztvárnili manželský pár. Skandinávie dostala cenu za nejlepší kameru pro Dána Rasmuse Videbæka za koprodukční film Krást koně (Ut og stjæle hester).

Letošní ročník festivalu byl osmnáctým a zároveň posledním, který vedl Dieter Kosslick. Poctu sedmdesátileté legendě Berlinale dnes vzdala pověřenkyně německé vlády pro kulturu Monika Grüttersová. "S odvážnou vytrvalostí nabízel jeviště svobodě umění a filmové plátno politicky pronásledovaným umělkyním a umělcům," uvedla Grüttersová, podle níž navíc dokázal pro film vždy nadchnout obrovské publikum. "Filmový svět se před tebou s vděčností sklání," podotkla také.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je pondělí 17. června 2019

Očekáváme v 9:00 20°C

Celá předpověď