Živý betlém v Rajhradě vytvořilo 70 lidí, Ježíškem byla Štěpánka

foto Asi 70 lidí vytvořilo 25. prosince 2019 odpoledne na nádvoří Benediktinského kláštera v Rajhradě na Brněnsku živý betlém.

Rajhrad (Brněnsko) - Asi 70 lidí vytvořilo dnes odpoledne v Rajhradě na Brněnsku jeden z největších živých betlémů na Moravě. ČTK to řekla místostarostka Rajhradu Magda Mlejnková. Ježíška ztvárnila Štěpánka, která na Štědrý den oslavila jeden rok. Na zahájení betlému se každoročně chodí dívat několik stovek lidí.

Fotogalerie

Živý betlém je tradičně na nádvoří benediktinského kláštera v Rajhradě, farníci akci pořádali podevatenácté. "V živém betlému bylo asi 70 účinkujících. Nechyběla řemesla, krojovaní, děti a přišla i zvířata se svými vůdci," uvedla Mlejnková. Každoročně jsou v betlémě vidět řemeslníci jako třeba kovář, krejčí nebo švec.

Podle Mlejnkové akci zahájil ponocný. "Letošní novinkou bylo, že Ježíšek nebylo malé miminko v peřince, ale Štěpánka, která měla na Štědrý den svůj první rok v životě. Pozítří je Štěpána a její otec dnes slaví narozeniny, takže jsme tím popřáli celé rodině," poznamenala místostarostka.

První betlém vytvořil v roce 1223 František z Assisi. Vybral si pro něj jeskyni u vesničky Greccio v Itálii, kterou upravil jako kapli. Byla nejen prvním betlémem, ale také se tam prý konala poprvé půlnoční mše. V Česku mají jesličky a betlémy tradici přes 400 let.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je neděle 29. listopadu 2020

Očekáváme v 11:00 2°C

Celá předpověď