ČTK připravila debatu o schváleném digitálním certifikátu EU, který má ulehčit volný pohyb v unii a přispět k postupnému rozvolňování a koordinovanému rušení omezení. Odvysílala ji v úterý od 15:30 na svém portálu České noviny. Pozvání přijali zástupci Evropského parlamentu, Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR a agenturu na podporu cestování CzechTourism.
Členové Evropského parlamentu dokončili ve středu 9. června legislativní práci na balíčku k digitálním covid certifikátům EU, které mají usnadnit cestování v EU a přispět k hospodářskému oživení. Právní úpravu certifikátů tvoří dvě nařízení: první se vztahuje na občany EU a bylo přijato 546 hlasy (proti bylo 93 poslanců a 51 se zdrželo hlasování), druhé se týká státních příslušníků třetích zemí a hlasovalo pro ně 553 poslanců (proti bylo 91 poslanců a hlasování se zdrželo 46).
Certifikáty budou občanům bezplatně vydávat vnitrostátní orgány, a to buď v digitální, nebo v tištěné podobě, a budou obsahovat QR kód. Tyto doklady umožní prokázat, že jeho držitel byl očkován proti koronaviru, nedávno obdržel negativní výsledek testu, nebo onemocnění již prodělal. V praxi tedy půjde o tři různé certifikáty. Díky unijní právní úpravě budou certifikáty interoperabilní a bude je možné ověřovat v celé Evropské unii. Unijní systém také poskytne ochranu proti podvodům a padělání.
Systém certifikátů začne platit od 1. července 2021 a bude v provozu po dobu 12 měsíců. Certifikát nebude nahrazovat cestovní doklad a nebude podmínkou pro volný pohyb.
Za EP okomentovali situaci místopředsedkyně této instituce, europoslankyně za hnutí ANO Dita Charanzová a europoslanec za ODS, mimo jiné člen Výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin Alexandr Vondra. Sestřih z jejich vystoupení najdete zde:
Za Svaz obchodu a cestovního ruchu se vyjádřil jeho prezident Tomáš Prouza, za CzechTourism mluvil jeho generální ředitel Jan Herget. Sestřih z jejich vystoupení najdete zde: