Živě o covid certifikátu EU: shrnutí slovem a videem

foto

ČTK připravila debatu o schváleném digitálním certifikátu EU, který má ulehčit volný pohyb v unii a přispět k postupnému rozvolňování a koordinovanému rušení omezení. Odvysílala ji v úterý od 15:30 na svém portálu České noviny. Pozvání přijali zástupci Evropského parlamentu, Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR a agenturu na podporu cestování CzechTourism.

Členové Evropského parlamentu dokončili ve středu 9. června legislativní práci na balíčku k digitálním covid certifikátům EU, které mají usnadnit cestování v EU a přispět k hospodářskému oživení. Právní úpravu certifikátů tvoří dvě nařízení: první se vztahuje na občany EU a bylo přijato 546 hlasy (proti bylo 93 poslanců a 51 se zdrželo hlasování), druhé se týká státních příslušníků třetích zemí a hlasovalo pro ně 553 poslanců (proti bylo 91 poslanců a hlasování se zdrželo 46).

Moderátor diskuse Igor Záruba.Certifikáty budou občanům bezplatně vydávat vnitrostátní orgány, a to buď v digitální, nebo v tištěné podobě, a budou obsahovat QR kód. Tyto doklady umožní prokázat, že jeho držitel byl očkován proti koronaviru, nedávno obdržel negativní výsledek testu, nebo onemocnění již prodělal. V praxi tedy půjde o tři různé certifikáty. Díky unijní právní úpravě budou certifikáty interoperabilní a bude je možné ověřovat v celé Evropské unii. Unijní systém také poskytne ochranu proti podvodům a padělání.

Systém certifikátů začne platit od 1. července 2021 a bude v provozu po dobu 12 měsíců. Certifikát nebude nahrazovat cestovní doklad a nebude podmínkou pro volný pohyb.

Za EP okomentovali situaci místopředsedkyně této instituce, europoslankyně za hnutí ANO Dita Charanzová a europoslanec za ODS, mimo jiné člen Výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin Alexandr Vondra. Sestřih z jejich vystoupení najdete zde:

Za Svaz obchodu a cestovního ruchu se vyjádřil jeho prezident Tomáš Prouza, za CzechTourism mluvil jeho generální ředitel Jan Herget. Sestřih z jejich vystoupení najdete zde:

Otázky a odpovědi

Jak bude digitální covid certifikát EU fungovat? Certifikát vám usnadní bezpečné cestování po EU tím, že prokáže, že jste byli očkováni, máte negativní výsledek testu nebo jste v posledních šesti měsících onemocnění prodělali. Budou jej vydávat vnitrostátní orgány. Všechny uvedené informace budou ve formě QR kódu, který může mít elektronickou podobu (například na smartphonu nebo tabletu) nebo může být vytištěný a naskenovaný při cestování.

Odkdy má certifikát EU platit? Měl by být k dispozici od 1. července a bude zdarma.

Jak dlouho a kde bude platit? Systém bude fungovat po dobu 12 měsíců a platit bude ve všech 27 zemích EU, ale i na Islandu a v Lichtenštejnsku (Norsko a Švýcarsko jsou zatím v testovací fázi).

Mohu vycestovat pouze s ním? Ne, stále budete potřebovat cestovní pas nebo jinou formu identifikace. K cestování jako takovému certifikát mít nemusíte – řídit se ale musíte opatřeními zavedenými jednotlivými státy. Pokud ho však mít budete, cestování by vám měl usnadnit. Může to například znamenat, že nebudete muset podstupovat karanténu.Pokud však v některém členském státu nastanou výjimečné okolnosti, jako je například náhlý výskyt a rozšíření nové mutace koronaviru, bude možná nutné zavést nová omezení.

Co je součástí digitálního covid certifikátu EU? Certifikát bude mít jeden formát, ale může mít tři různé verze:

  • Certifikát o očkování
  • Certifikát o testu: ten poskytuje informace o výsledku, typu a datu testu NAAT nebo rychlého testu na antigen
  • Certifikát o zotavení se: ten potvrzuje, že se držitel již prodělal infekci SARS-CoV-2 po pozi-tivním testu NAAT a z onemocnění se zotavil

Testování na protilátky uznáváno zatím není, ale po spuštění systému se to může změnit. Evropská komise už vyčlenila jako součást nouzové podpory 100 milionů eur na nákup koronavirových testů potřebných pro certifikáty.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je sobota 3. června 2023

Očekáváme v 19:00 16°C

Celá předpověď