Živě o covid certifikátu EU II: on-line beseda s europoslanci a experty

foto

ČTK Protext, PR divize České tiskové kanceláře, připravila už druhou debatu (první se konala 15. června) o schváleném digitálním certifikátu EU, který měl v hlavní turistické sezóně ulehčit volný pohyb osob v unii a přispět k postupnému rozvolňování a koordinovanému rušení protipandemických omezení. Přenos přichystala na tuto středu od 16:00 na svém portálu České noviny. Pozvání přijali zástupci Evropského parlamentu, Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR a agentury na podporu cestování CzechTourism.

Členové Evropského parlamentu dokončili ve středu 9. června, tedy těsně před zahájením letních prázdnin, legislativní práci na balíčku k digitálním covid certifikátům EU. Cílem tohoto počinu bylo usnadnit cestování v EU a přispět k hospodářskému oživení. Právní úpravu certifikátů tvoří dvě nařízení: první se vztahuje na občany EU a bylo přijato 546 hlasy (proti bylo 93 poslanců a 51 se zdrželo hlasování), druhé se týká státních příslušníků třetích zemí a hlasovalo pro ně 553 poslanců (proti bylo 91 poslanců a hlasování se zdrželo 46).

Certifikáty, rozhodli europoslanci, budou občanům bezplatně vydávat vnitrostátní orgány, a to buď v digitální, nebo v tištěné podobě, a budou obsahovat QR kód. Tyto doklady umožní prokázat, že jeho držitel byl očkován proti koronaviru, nedávno obdržel negativní výsledek testu, nebo onemocnění již prodělal. Díky této unijní právní úpravě budou certifikáty interoperabilní a bude je možné ověřovat v celé Evropské unii. Unijní systém by měl také poskytnout ochranu proti podvodům a padělání.

Systém certifikátů začal platit podle předpokladů od 1. července 2021, v provozu má setrvat 12 měsíců. Certifikát nebude nahrazovat cestovní doklad a nebude podmínkou pro volný pohyb, bylo jasně stanoveno. V Česku využívá technické standardy EU digitální covid certifikát, dostupný po registraci do bezplatných aplikací TEČKA (průkaz bezinfekčnosti covid) nebo čTEČKA (kontrola certifikátů COVID). Vydavatelem obou je Ministerstvo zdravotnictví ČR.

Za EP okomentuje vzniklou situaci a dění během léta opět místopředsedkyně této instituce, europoslankyně za hnutí ANO Dita Charanzová, připojí se rovněž místopředseda a europoslanec za Piráty Marcel Kolaja.

Za Svaz obchodu a cestovního ruchu přijal pozvání, stejně jako v červnu, jeho prezident Tomáš Prouza, za CzechTourism znovu promluví jeho generální ředitel Jan Herget. Předpokládaná doba trvání debaty je 60 minut, záznam bude dostupný i po jejím skončení.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je středa 27. září 2023

Očekáváme v 21:00 19°C

Celá předpověď