Zima snižuje dojezd elektromobilů o desítky procent

foto Ford - Mustang Mach-E.

Zpravidla o deset až dvacet procent méně kilometrů ujedou moderní elektromobily na jedno dobití v zimě oproti období s příznivějšími teplotami. Ty jsou pro auta s elektrickým pohonem obvyklem v rozmezí 20-30 stupňů Celsia.

Americká výzkumná a poradenská společnost Recurrent k tomuto zjištění došla po vyhodnocení dat, které nashromáždili majitelé celkem sedmi tisíc vozů třinácti typů.

Podle zjištění společnosti je evidentní, že více se snižuje dojezd o vozů, které jsou na trhu již přece jen delší dobu, a tudíž mají jak hardware, tak také software staršího typu.

Například Chevrolet Bolt v zimě přide o 31 procent ze svého “letního” dojezdu, BMW i3 o 24 procent a Volkswagen e-Golf o 23 procent. K nim se bohužel přiřadil také “moderní” Ford Mustang Mach-E. Ten má dojezd za chladných teplot nižší o 28 procent.

Naopak dobře si vedly modernější typy. Třeba Audi e-tron ujede méně jen o osm procent a Jaguar i-Pace dokonce jen o tři procenta. Také v Česku vyráběná elektrická verze Hyundai Kona pak přichází vinou nízkých teplot o 18 procent dojezdu. Nissan Leaf o 14 procent.

Výjimečných výsledků dosahují v tomto výzkumu všechny modely americké značky Tesla. U nich se dojezd snížil maximálně o 4 procenta. Tesla Model Y přitom dokonce v zimě vykazovala o jedno procento vyšší dojezd než v létě.

Je to ale, jak podotýkají experti z Recurrent, dáno tím, že vozy Tesla nepočítají s vlivem okolního prostředí a aktuálním způsobem řízení jako většina jiných moderních aut. Jejich palubní počítač je totiž nastaven tak, aby ukazoval dojezd na základě dat zjištěných během homologačního měřícího cyklu v laboratoři.

Recurrent proto doporučuje uživatelům vozů této značky, aby zejména v zimě spíše než dojezd sledovali ukazatel o zbývajícím množství energie v baterii.

Autonaelektřinu.cz

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je sobota 1. dubna 2023

Očekáváme v 19:00 8°C

Celá předpověď