Zima byla letos pro silničáře náročnější, náklady jim stouply

foto Sypač na zasněžené silnici. Ilustrační foto.

Praha - Letošní zima byla pro silničáře v Česku náročnější než před rokem. Kvůli častějšímu sněžení a střídání teplých a mrazivých dnů vyjížděli častěji, spotřebovali více posypového materiálu a přibylo děr na cestách, což se promítlo do nákladů. V některých oblastech sypače stále jezdí. Krajské správy silničářů většinou vědí, že zimní údržba byla letos dražší, plyne z ankety ČTK.

Práce přibyla proti loňské sezoně silničářům nejen v horských oblastech, ale i ve městech. Více práce měli hlavně v lednu a únoru.

Například Liberecký kraj, který je z velké části horskou a podhorskou oblastí a tamní zimní údržba je obecně náročná, jen v lednu za úklid silnic druhých a třetích tříd dal přes 57 milionů korun, uvedl ředitel krajské správy silnic Jan Růžička. Náklady na zimní údržbu od listopadu podle něj překročily sto milionů korun. Minulá zima naopak patřila k nejlevnějším za posledních 15 let, krajskou pokladnu přišla na 86,5 milionu korun.

Nárůst nákladů evidují silničáři i v sousedních krajích. V Královéhradeckém meziroční nárůst nákladů zatím vyčíslili zhruba na 76 milionů korun, v Ústeckém kraji podle náměstkyně ředitele organizace Lenky Holovské zima do konce ledna přišla na 117 milionů korun na silnicích druhé a třetí třídy, o rok dříve to bylo 86 milionů.

Více než loni bude stát končící zimní období i silničáře v Karlovarském kraji. Vedoucí zimní údržby krajských silničářů Josef Bulka uvedl, že silničáři se každoročně před zimnou zásobují posypovým materiálem, zatímco v minulých letech zásoby vystačily a také zbyly, letos ne. Silničáři tak museli nakupovat i za vyšší, zimní ceny.

Silničáři v Pardubickém kraj loni díky mírné zimě na údržbě ušetřili proti plánu přes 25 milionů korun, letos s náklady na opravy po zimě dosáhnou podle provozního náměstka krajské správy silnic Mariana Cvrkala desítek milionů korun.

Podobně náročnou zimní sezonu měli silničáři i ve ve východní polovině ČR. Vedle bohaté sněhové nadílky byla častým problémem ledovka. V Olomouckém kraji silničáři kvůli opakovaným výkyvům teplot zaevidovali více výtluků než o rok dříve. Na jejich opravy padlo téměř 28 tun asfaltové směsi.

Spotřeba posypového materiálu i náklady, které převýšily průměr, o zimní sezoně letos stouply rovněž Brněnským komunikací a Správě a údržbě silnic Jihomoravského kraje. Na Vysočině silničáři zatím předpokládají výdaje mírně přes 200 milionů korun, zatímco loni byly 165 milionů korun.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je středa 14. dubna 2021

Očekáváme v 23:00 2°C

Celá předpověď