Zhoršuje novela insolvenčního zákona vymahatelnost práva? - video

foto Bankovky, peníze, české koruny, finanční past, dluhy - ilustrační foto.

Vládní novela insolvenčního zákona, kterou se poslanecká sněmovna začne zabývat 27. ledna 2021, vzbuzuje z řady důvodů velkou pozornost. Jedná se o novelizaci pouze rok po poslední zásadní změně zákona a úprava jde výrazně nad rámec implementace směrnice EU týkající se podnikatelů. Debatu u kulatého stolu k aktuální problematice insolvencí, kterou pořádala Hospodářská komora ČR, si zde můžete pustit ze záznamu.

K tématu v diskusi vystoupili ředitel odboru legislativy, práva a analýz HK ČR Ladislav Minčič, Bohumil Havel z Ústavu státu a práva, člen představenstva České advokátní komory Michal Žižlavský, Jarmila Veselá ze společnosti InsolCentrum, prezident České asociace věřitelů Pavel Staněk, náměstek legislativní sekce ministerstva spravedlnosti Michal Franěk a on-line se připojí poslanec Marek Výborný. Přizváni byli též zástupci podnikatelů postižených druhotnou platební neschopností.

Videostream označený značkou PROTEXT VIDEO není součástí zpravodajského servisu ČTK, jde o komerční prezentaci zadavatele.

Novela v navrhovaném znění přidává zásadní změny týkající se všech fyzických osob a podstatně zhorší postavení věřitelů. Proces insolvence by mohl v budoucnu trvat u všech lidí tři roky. Ministerstvo spravedlnosti v předkládací zprávě uvedlo, že zkrácení délky doby oddlužení z pěti na tři roky je klíčovým prvkem novely. "Osvobození od placení dluhů zároveň není podmíněno splacením určité části pohledávek věřitelů. Toto nové oddlužení se přitom navrhuje přijmout pro všechny fyzické osoby bez rozdílu, zda jde o podnikatele či spotřebitele," uvedl úřad

Česká asociace věřitelů vnímá vládní návrh zákona na zkrácení oddlužení jako nespravedlivý a nepřijatelný zásah do práv věřitelů. Jeho přijetí by znamenalo další zásadní zhoršení vymahatelnosti práva a pro dlužníky signál, že se dluhy vůbec nemusejí splácet. Návrh podle věřitelů může v budoucnu dlužníky motivovat k tomu, aby vědomě vytvářeli a nespláceli další dluhy.

"Novela insolvenčního zákona platí rok a půl a již je tu návrh na její změnu, aniž by byly zhodnoceny její dopady. Přijaté kompromisní řešení se tak salámovou metodou může vrátit k původní extrémní podobě, před kterou velká část odborníků i zákonodárců v minulosti varovala," uvedl po vládním schválení novely prezident asociace Pavel Staněk.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je pondělí 25. září 2023

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď