Žena měřící 93 cm chce změnit pohled společnosti na lidi s handicapem

foto Monika Šimků z Klobuk na Kladensku, která měří 93 centimetrů, se nechala zapsat do České knihy rekordů jako nejmenší žena Česka. Dvaadvacetiletá studentka Univerzity Karlovy chce zveřejněním svého příběhu ovlivnit pohled společnosti na lidi s handicapem. Narodila se s spondylometafyzární dysplázii, nemocí bránící růstu dlouhých kostí, 26. září 2022 Pelhřimov.

Pelhřimov - Monika Šimků z Klobuk u Slaného, která měří 93 centimetrů, se dnes v Pelhřimově nechala zapsat do České knihy rekordů jako nejmenší žena Česka. Studentka Karlovy univerzity chce zveřejněním svého příběhu ovlivnit pohled společnosti na lidi s handicapem. Narodila se s nemocí bránící růstu dlouhých kostí.

Fotogalerie

"Hnacím motorem pro zveřejnění byla motivace přímo pro lidi, kteří mají nějaký fyzický handicap a snaží se s ním vyrovnat, bojovat nebo se s ním minimálně naučit nějak žít. A potom pro většinovou společnost, která se podle mé osobní zkušenosti většinou na handicapované dívá jako na nějaké oběti, chudáčky a objekty pomoci. To bych ráda změnila i v budoucím zaměření svého zaměstnání," řekla ČTK Šimků.

Zatím je studentkou oboru sociální a charitativní práce. Radu pro ostatní ale má už teď. "Nejlepší způsob, jak se vyrovnat s nějakou svojí chybou nebo nedostatkem, případně něčím, co nás odlišuje, tak je schopnost dělat si z toho legraci a povznést se na to," řekla Šimků. Sama se podle svých slov nejméně povznesená cítila v době dospívání, kdy ji nejvíc trápilo, že nemá proporce atraktivní pro opačné pohlaví.

Narodila se s novou geneticky podmíněnou variantou ovlivňující růstové chrupavky, stejná varianta podle ní byla zatím diagnostikovaná jen u dalších dvou lidí na světě. Kvůli spondylometafyzární dysplázii dorostla do necelých 90 centimetrů, přibližně o čtyři centimetry ji v 15 letech, kdy se její růst definitivně zastavil, prodloužila operace, při které jí lékaři vyztužili páteř.

Podle havlíčkobrodského lékaře Jakuba Kodyse není důsledkem varianty jen malý vzrůst, ale především bolesti a deformování kostí, kterým se dá čelit jen operacemi či pravidelnou rehabilitací. Specifická léčba nemoci neexistuje. Neúčinné je i podávání růstových hormonů, které sice stimulují k růstu, ale kosti postiženého to nedokážou. Dětští lékaři podle něj růst dětí pečlivě sledují. "Růst dětí řešíme skutečně na denní bázi, i u dětí, které primárně netrpí poruchu růstu, může jeho zpomalení odhalit jinou nemoc," vysvětlil Kodys.

České rekordy eviduje Agentura Dobrý den v Pelhřimově od roku 1996. Jako nejmenšího muže v Česku do ní už dřív zapsala Pavla Ponocného, který je vysoký 122 centimetrů.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je středa 22. března 2023

Očekáváme v 9:00 13°C

Celá předpověď