Zemřela legendární oštěpařka Dana Zátopková

foto Legendární atletka Dana Zátopková (na archivním snímku z 11. prosince 2014), olympijská vítězka v hodu oštěpem z Helsinek 1952.

Praha - Ve věku 97 let zemřela legendární atletka Dana Zátopková, olympijská vítězka v hodu oštěpem z Helsinek 1952. Vdova po slavném běžci Emilu Zátopkovi zesnula dnes brzy ráno v Ústřední vojenské nemocnici v Praze, informoval Český olympijský výbor.

"Byl jsem za ní naposledy v sobotu, kdy to ještě bylo možné. Dlouze jsme si povídali, psychicky byla úplně v pohodě, do poslední chvíle jí to pálilo, ale tělo jí přestalo sloužit," uvedl v tiskové zprávě předseda Českého klubu olympioniků Oldřich Svojanovský.

I po devadesátce se Zátopková angažovala v olympijském hnutí. "Na Danu nikdy nezapomeneme. Byla to osobnost, která nám bude velmi chybět. Velice chytrá, zábavná a vtipná žena, kamarádka. Všechno v životě věnovala sportu a Emilovi. Nedá se slovy ani vyjádřit, jak nám bude scházet," vzpomínal Svojanovský. "Paní Dana byla nejen vynikající sportovkyně, ale hlavně skvělý člověk. Byla vzorem pro generace olympioniků. Její odchod nás všechny velmi zarmoutil," doplnil předseda ČOV Jiří Kejval.

Olympijská šampionka ráda sledovala i počínání svých oštěpařských nástupců. Pravidelně ji navštěvovala světová rekordmanka Barbora Špotáková, která za ní zavítala i před loňským mistrovstvím světa v Dauhá. "Setkání s ní je pro každého příjemné. Neskutečná energie. To je zajímavé, jak si se sedmadevadesátiletou ženskou můžete připadat, že to v tu chvíli v té místnosti žije, je v ní plno energie. Je to skvělé. Proto asi za ní chodí tolik návštěv," pochvalovala si tehdy dvojnásobná olympijská vítězka.

Zátopková milovala společnost. "Radost mně udělá to, že mám kolem sebe pár přátel, s kterými se můžu sejít a můžu se trochu něčemu zachechtat a tak. To mám největší radost, když se můžu něčemu zasmát," svěřila se krátce před svými pětadevadesátinami.

To už cítila, že se na ní věk podepisuje. "Do dvaadevadesáti se mně to ani nezdálo, ale teďka už je mi to úplně jasné. Jak už mám pětadevadesát za pár dní, tak opravdu stáří teďka klepe. A myslím to vážně," vyprávěla.

Zátopková vedle zlaté medaile z Helsinek získala i olympijské stříbro o osm let později v Římě. Mnohonásobná česká šampionka se dvakrát stala i mistryní Evropy (1954 a 1958) a v roce 1958 vytvořila v 35 letech výkonem 55,73 metru světový rekord.

U sportu zůstala i po konci kariéry v roce 1962. Pracovala jako trenérka, v letech 1960-1972 byla členkou ženské komise Mezinárodní atletické federace. V roce 1998 obdržela Olympijský řád, o 15 let později převzala Medaili Za Zásluhy.

Manžela Emila přežila o téměř dvacet let. Oba se narodili 19. září 1922 a ve stejný den se také stali v Helsinkách olympijskými vítězi. Zátopková v podání herečky Marthy Issové je spoluhrdinkou připravovaného filmu Zátopek režiséra Davida Ondříčka, který by měl mít premiéru letos v srpnu. Legendárního běžce ve snímku ztvárňuje Václav Neužil.

Sportovci i politici ocenili výkony a lidství Zátopkové

Čeští sportovci i politici litují skonu olympijské vítězky z Helsinek 1952 Dany Zátopkové. Považují ji nejen za výjimečnou sportovkyni, ale i za mimořádnou osobnost.

S manželem Emilem, legendárním vytrvalcem a čtyřnásobným olympijským šampionem, tvořili výjimečný pár. "Byly to největší atletické celebrity našeho státu a udělali obrovskou reklamu pro naši republiku, pro armádní sport. Tenhle pár znali fandové atletiky na celém světě," řekl šéf Dukly Jaroslav Priščák.

Pro českou veřejnost byli inspirací i svými občanskými postoji. "Lidi je milovali za to, jak reagovali na ty těžké okamžiky. Navíc to byli skvělí vypravěči, jak Emil, tak Dana. Měli jsme je strašně rádi, Je to velký smutek pro nás pro všechny," litoval Priščák.

Ranní zpráva rozlítostnila také oštěpařského světového rekordmana Jana Železného, který se díky svému otci znal se Zátopkovými už od dětství. "Dana byla pro mě člověk s velkým Č nejenom z toho sportovního hlediska, ale hlavně z toho lidského. Byly tam i osobní a rodinné vazby, protože se hodně kamarádila s tátou. Je to tak mimořádná osobnost, že se to nedá ničím nahradit. V mém životě zůstane prázdné místo, protože jsem ji měl extrémně rád," řekl v nahrávce pro média.

K Zátopkové měla blízko rovněž další výrazná osobnost českého oštěpu, světová rekordmanka a dvojnásobná olympijská vítězka Barbora Špotáková. "Velmi mě to mrzí, Dana byla úžasná žena. Mrzí mě, že jsem za Danou v poslední době nemohla do nemocnice přijít, nechtěla jsem ji ohrozit kvůli virózám mých malých dětí, ale jsem ráda, že jsem měla informace, že alespoň v rámci možností byla v poslední době spokojená a měla se relativně dobře," litovala osmatřicetiletá atletka.

Smutek neskrýval ani předseda Českého atletického svazu Libor Varhaník. "Pro českou atletiku je to bolestná ztráta, odešla nejen legenda našeho sportu, ale především žena, která se snažila kolem sebe rozdávat radost a motivovala aktivně celé generace atletů v jejich úsilí k dosažení sportovní excelence. Odkaz skvělého olympijského páru Dany a Emila bude zapsaný v dějinách české i světové atletiky zlatým písmem a bude tu navždy," řekl.

Často se se Zátopkovou setkával rovněž někdejší světový rekordman v desetiboji Roman Šebrle. "Velmi dobře jsem se s ní znal. Vždy byla na každého milá a usměvavá. Kdykoliv jsme se s ní setkal, objala mě a cítil jsem, že mě má svým způsobem ráda. Dnešní zpráva o jejím úmrtí je pro mě rána a sportovnímu světu bude chybět," uvedl.

Ve stejném duchu hovořil i předseda České unie sportu Miroslav Jansta. "Měl jsem ji rád nejen jako vynikající sportovkyni, ale také jako skvělého člověka, který kolem sebe šířil úsměv, optimismus a dobrou náladu. Byla a stále bude vzorem mnoha sportovním generacím."

Lítost vyjádřil i premiér Andrej Babiš a Zátopkovou označil za bojovnici. Je podle něj i inspirací. "Inspirace pro nás všechny a především dnes. Věřit, že se všechno zvládne, tak jako to zvládla ona. Moc jsem si jí vážil," uvedl. Podle ministryně financí Aleny Schillerové nebyla Zátopková jen slavnou československou atletkou, ale také významnou morální autoritou.

Zátopková se podle představitelů Dukly na odchod připravovala. "Už dlouho s námi o tom Dana mluvila, že už se chystá na cestu. Snad všichni, co jsme jí měli moc rádi a vážili si jí. Byla skvělou vypravěčkou, velmi ráda zpívala písničky," uvedli zástupci armádního klubu na sociálních sítích.

Termín posledního rozloučení a samotná organizace pohřbu se nyní řeší. Situaci komplikují aktuální omezení kvůli pandemii koronaviru.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je středa 3. března 2021

Očekáváme v 17:00 10°C

Celá předpověď