Zemřela ilustrátorka a výtvarnice Květa Pacovská, bylo jí 94 let

foto Grafička, ilustrátorka a pedagožka Květa Pacovská, 22. února 2019 v Praze.

Praha - Ve věku 94 let dnes zemřela grafička, ilustrátorka a pedagožka Květa Pacovská. ČTK to sdělil její syn Štěpán Grygar. Tvorba Květy Pacovské zahrnuje řadu rozličných forem od obrazů, prostorových soch a objektů, kreseb, instalací až po experimentální autorské knihy. Její knihy byly často vydávány a oceňovány v zahraničí, malba a sochy Pacovské jsou vystaveny v muzeích a galeriích po celém světě. Za svoji práci získala mnoho cen a uznání.

Květa Pacovská se narodila 28. července 1928 v Praze. Vystudovala Státní grafickou školu, po které absolvovala na Vysoké škole uměleckoprůmyslové u Emila Filly. Ačkoliv jejím oborem byla monumentální malba, její tvorba v sobě prolíná řadu disciplín.

Od 50. let se Pacovská věnovala knižní ilustraci. První knihy vytvářela a ilustrovala pro své syny. Pak přišly knižní zakázky, které zprvu chápala jako prostředek živobytí, postupem času nad nimi ale začala uvažovat komplexněji, jako o architektuře a kompletním objektu. Postupně dospěla Pacovská až k obrázkové knize, která přestala být pouhým nosičem informace, ale stala se autonomním uměleckým objektem.

Už od rané tvorby Pacovská vytvářela prostorové kresby, které skládala z elementárních geometrických prvků. Kromě papíru je často vytvářela subtilními liniemi drátů, občas je spojovala provázky, které jim dodávaly hravost a neustálou proměnlivost. Ty pak provázely v různé míře celou její experimentální tvorbu.

Design a umění hraje významnou roli i v životě ostatních členů její rodiny. Životním partnerem Pacovské je umělec a grafický designér Milan Grygar, synové Štěpán a Ondřej se věnují fotografii a grafickému designu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pondělí 20. března 2023

Očekáváme v 21:00 8°C

Celá předpověď