Zemřela herečka Ivana Hloužková, držitelka dvou Cen Alfréda Radoka

foto Ilustrační foto - Herečka Ivana Hloužková převzala 3. března v Praze Cenu Alfréda Radoka za rok 2012 v kategorii ženský herecký výkon za roli Miroslava Tichého ve hře Tichý Tarzan v brněnské Divadle Husa na provázku.

Brno - Zemřela herečka Ivana Hloužková, dlouholetá členka brněnského divadla Husa na provázku. Bylo jí 62 let. Patřila k uznávaným a oceňovaným divadelním herečkám. Dvakrát získala Cenu Alfréda Radoka, jednou Cenu divadelní kritiky a Cenu města Brna, byla také nominována na Cenu Thálie. O dnešním úmrtí Hloužkové informovalo divadlo Husa na provázku na webu, informaci ČTK potvrdila mluvčí souboru Nikol Hlávková.

S "Provázkem" spojila Hloužková prakticky celou hereckou kariéru, příležitostně natáčela také filmy, televizní a rozhlasové pořady. Účinkuje například v seriálu Dobré ráno, Brno!, který v minulých týdnech vysílala Česká televize. Hrála také ve filmech Poslední leč, Nuda v Brně nebo Můj strýček Archimedes.

Ceny Alfréda Radoka získala za roli Maryši a později za ztvárnění fotografa Miroslava Tichého v inscenaci Tichý Tarzan. Cenu divadelní kritiky jí vynesla postava Emmi v inscenaci Strach jíst duši v brněnské Redutě. Cenu města Brna získala za rok 2021 v kategorii dramatická umění. "Ivana Hloužková se zařadila k originálním brněnským hereckým osobnostem, jejichž umění i věhlas daleko přesahují hranice města i regionu a zaslouží si obdiv i ocenění," zdůvodnilo tehdy vedení města udělení ceny.

Rodačka z Valtic na Břeclavsku podle databáze Divadelního ústavu získávala první profesionální jevištní zkušenosti v Divadle Petra Bezruče v Ostravě. Na Provázku se začala objevovat od začátku 80. let, ztvárnila desítky postav, včetně těch hlavních. K posledním nastudovaným inscenacím patří Chazarský slovník v Huse na provázku a Kdo sestřelil anděla v Divadle Bolka Polívky.

"Naše láska i myšlenky plné vděčnosti za společný čas letí v těchto minutách za Tebou, Ivanko. Kéž Tě dostihnou v pokoji," napsali na webu kolegové z Husy na provázku. Děkujeme a vzpomínáme, připojilo se také Divadlo Bolka Polívky.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je neděle 24. září 2023

Očekáváme v 21:00 12°C

Celá předpověď