Zemřel výtvarník a ilustrátor Jiří Šalamoun, kterého proslavil Maxipes Fík

foto Ilustrační foto - U příležitosti 80. narozenin výtvarníka Jiřího Šalamouna začala 1. dubna v Galerii Hollar výstava nazvaná Evidence - 80. Po podobně bilancující výstavě v Hollaru před deseti lety, kdy představoval své kresby, se nyní Jiří Šalamoun rozhodl pro litografie, které jsou jeho téměř výhradní grafickou technikou.

Praha - Ve věku 86 let zemřel ve čtvrtek výtvarník, ilustrátor a dlouholetý vedoucí ateliéru ilustrace a knižní grafiky na pražské UMPRUM Jiří Šalamoun. Informoval o tom deník Blesk s odkazem na jeho partnerku. Do povědomí několika generací se Šalamoun zapsal především jako autor výtvarné podoby Maxipsa Fíka.

Jiří Šalamoun platí za jednoho z nejvýznamnějších českých ilustrátorů druhé poloviny 20. století. Kresbami, pro které je typická hravost, výrazová zkratka a sarkasmus, ozdobil knihy světových autorů jako Kronika Pickwickova klubu, Poslední Mohykán, Pan Tau a tisíc zázraků, Tracyho tygr nebo Tolkienův Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky. Pro děti vytvořil nezapomenutelnou postavu mluvícího Maxipsa Fíka, kterého vídaly v kreslených příbězích v režii Václava Bedřicha.

Šalamoun byl výtvarníkem i řady dalších animovaných filmů, vytvořil desítky volných litografií a plakátů. Vydal také dvě sbírky básní a jednu sbírku záznamů snů.

Šalamoun se narodil v roce 1935 v Praze, vystudoval grafiku na Akademii výtvarných umění v Praze a Vysokou školu grafiky a knižního umění v Lipsku. Jako pedagog vyučoval v Americe i v Evropě a 14 let vedl Ateliér ilustrace a grafiky na pražské UMPRUM. Byl držitelem mnoha českých a zahraničních ocenění za knižní ilustrace. Šalamoun knihy nejen ilustroval, ale také graficky upravoval a vytvářel plakáty k filmům nebo divadelním představením.

Loni velkou výstavu děl Jiřího Šalamouna hostilo Muzeum Kampa.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

-1°C

Dnes je sobota 28. ledna 2023

Očekáváme v 21:00 -3°C

Celá předpověď