Zemřel spoluautor sousoší lidických dětí Hampl, manžel sochařky Uchytilové

foto Ilustrační foto - Při příležitosti 58. výročí vyhlazení Lidic nacisty odhalil 10. června 2000 spoluautor sochař Jiří Hampl na místě tragédie Památník dětských obětí 2. světové války.

Lidice (Kladensko) - Zemřel spoluautor sousoší lidických dětí, sochař a akademický malíř Jiří Václav Hampl, manžel sochařky Marie Uchytilové, která Pomník dětským obětem války tvořila od roku 1969. Bylo mu 92 let. ČTK dnes o sobotním úmrtí umělce informoval Vavřinec Menšl, který o Hamplovi natočil dokument nazvaný Nechtěný pomník.

Hampl byl nejprve žákem sochařky Uchytilové, později manželem. Po její smrti v roce 1989 pokračoval podle Památníku Lidice s dcerou Uchytilové Sylvií Klánovou, Annou Nešporovou a několika spolky v úsilí o odlití památníku do bronzu, dílo 82 soch v nadživotní velikosti tehdy existovalo v sádrovém provedení. V roce 1995 bylo v Lidicích instalováno prvních 30 bronzových soch, postupně následovaly další, poslední přibyly o pět let později.

Hlavní zálibou Hampla byla podle Menšla malba. "Vytvořil mnoho obrazů umístěných na všech kontinentech a také řadu tepaných reliéfů, rozsáhlá je i jeho činnost medailérská," uvedl Menšl.

Po roce 2008, kdy tehdejší vedení Památníku Lidice změnilo desku u sousoší, začal soudní spor. Hamplovo jméno na nové desce nebylo, proto se začal dovolávat uznání svých autorských práv. Soudy konstatovaly, že na známém díle pracovali manželé společně a správa památníku musí doplnit Hamplovo jméno na informační desku u sousoší. Kauza skončila v roce 2018, kdy Nejvyšší soud odmítl dovolání Památníku Lidice. Zástupkyně ředitele Památníku Lidice Jana Chourová Plachá dnes ČTK řekla, že deska byla po skončení soudů vyměněna. Stojí na ní: "Vytvořili v letech 1969 - 1992 sochaři M. Uchytilová a J. V. Hampl." Dále jsou zde také údaje o pracovnících, kteří sochy odlili do bronzu, údaje o dárcích i o těch, kteří se o vznik památníků zasloužili.

Hampl se narodil 10. září 1929 v Praze, kde také v sobotu zemřel. Studoval u profesora Otakara Nejedlého, kde se zabýval převážně krajinomalbou, patřil i mezi žáky Emanuela Frinty a Josefa Multruse. Kromě obrazů vytvořil řadu pamětních desek a pamětních medailí.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je čtvrtek 7. července 2022

Očekáváme v 9:00 16°C

Celá předpověď