Zemřel skladatel Pavel Vaculík, napsal Knoflíky lásky či Milování za svítání

foto Ilustrační foto - Diamantová deska za sedm a půl milionu prodaných zvukových nosičů Supraphonu byla 18. listopadu 1993 předána skladateli,textaři,hudebníkovi a zpěvákovi Ladislavu Štaidlovi. Na sn. zleva: Ladislav Štaidl (drží diamantovou desku) a Pavel Vaculík během rozhovoru.

Praha - Ve věku 73 let zemřel v pondělí hudební skladatel, dramaturg a producent Pavel Vaculík. ČTK to dnes řekla jeho manželka Jiřina Vaculíková. Vaculík stál mimo jiné za hudebními začátky Ivety Bartošové a Petra Sepešiho, složil hit Knoflíky lásky. Skládal i písně pro Karla Gotta, Waldemara Matušku, Helenu Vondráčkovou, Hanu Zagorovou, Lucii Bílou nebo Báru Basikovou.

Mezi nejznámější hity Vaculíka patří skladby z 80. let 20. století, pro Bartošovou a Sepešiho kromě Knoflíků lásky složil píseň Červenám, například pro Janu Kratochvílovou pak skladbu Milování za svítání (Jdi hned ráno). Určitým odbočením ze zmíněné tvorby pro něj byla alba Gregoriana a Nová Gregoriana v podání Basikové, stylizovaná do gregoriánského chorálu.

Vaculík studoval skladbu a hru na klavír na Pražské konzervatoři a na Akademii múzických umění. Pracoval v Československém rozhlase, skládal téměř vše, od znělek až po soundtracky rozhlasových inscenací, po revoluci se zaměřil i na koncertování.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je pátek 9. prosince 2022

Očekáváme v 19:00 1°C

Celá předpověď