Zemřel nejbohatší Čech Petr Kellner, na Aljašce s ním spadl vrtulník

foto Ilustrační foto - Majitel investiční skupiny PPF Petr Kellner na snímku ze 17. března 2016.

Praha - Zemřel nejbohatší Čech, podnikatel a filantrop Petr Kellner. Šestapadesátiletý majitel finanční skupiny PPF nepřežil nehodu vrtulníku v aljašských horách. Pohřeb podnikatele, jehož majetek odhadl časopis Forbes na více než 290 miliard korun, se bude konat v rodinném kruhu. Politici vzpomínají na Kellnera v souvislosti s jeho podnikatelskými úspěchy i kroky, kterými pomohl české společnosti. Špičky českého byznysu považují jeho úmrtí za obrovskou ztrátu. Řízením aktivit skupiny PPF, která působí v mnoha odvětvích na třech kontinentech, byl pověřen jeden z akcionářů firmy Ladislav Bartoníček.

Vrtulník s Kellnerem a dalšími pěti lidmi se zřítil v blízkosti ledovce Knik v sobotu krátce před 19:00 místního času (neděle 05:00 SELČ), Předpokládá se, že se skupina chtěla v horách věnovat heliskiingu, tedy lyžování s výsadkem z vrtulníku. Aljašská policie na webu informovala, že mezi oběťmi byl kromě Kellnera i padesátiletý Čech Benjamin Larochaix. Podle České televize šlo o trenéra freestyle snowboardingu a zakladatele amatérského Teamu PPF. Kromě nich zemřeli také dva z místních průvodců a pilot vrtulníku, jeden člověk přežil a je ve vážném stavu v nemocnici. Přeživším je podle Deníku N fotograf a bývalý český reprezentant ve snowboardingu David Horváth.

Zprávu o Kellnerově úmrtí potvrdila ČTK mluvčí PPF Jitka Tkadlecová. Požádala média a veřejnost, aby respektovaly soukromí Kellnerovy rodiny. Pohřeb se bude konat v úzkém rodinném kruhu. "Zatímco jeho pracovní život byl plně ve znamení neuvěřitelné pracovitosti a kreativnosti, jeho soukromý život patřil jeho rodině a dětem," uvedla mluvčí.

Poslední chvíle svého života strávil Kellner v lokalitě, která je střediskem adrenalinového lyžování. V resortu, kde byl ubytován, se právě konalo finálové kolo soutěže pořádané legendou snowboardingu Travisem Ricem. Středisko Tordrillo Mountain Lodge označují jeho provozovatelé za nejluxusnější resort na Aljašce, který je díky množství nedotčených svahů a klimatickým podmínkám ideálním místem pro vyznavače jízdy ve volném terénu. Mezi ty se řadil i Kellner. Před lety v rozhovoru s deníkem MF DNES uvedl, že snowboardovat jej "bavilo vždycky". K tragické události vydala prohlášení i chata, kde byli Kellner a další ubytováni. "Za 17 let, co tyto akce provozujeme, je to poprvé, co musíme čelit takové události," uvedli. Kellner byl jejich častým hostem a přítelem.

Kellner byl většinovým majitelem investiční skupiny PPF Group, ve které podle výroční zprávy za rok 2019 ovládal 98,93 procenta. Skupina investuje do řady odvětví a působí na třech kontinentech. K nejviditelnějším částem patří finanční služby, telekomunikace, strojírenství nebo média. Na sídle PPF v pražských Dejvicích je vyvěšena černá vlajka. Na pietním místě uvnitř budovy odpoledne hořely svíčky.

Řízením veškerých aktivit ve skupině byl dnes pověřen Ladislav Bartoníček, jeden z jejích akcionářů. "PPF bude pod vedením Ladislava Bartoníčka pokračovat ve svých investičních projektech v souladu s plány a vizemi, které se svým týmem spolupracovníků vytvořil Petr Kellner," uvedla firma v tiskové zprávě.

Podle analytiků, které ČTK oslovila, nemusí náhlé Kellnerovo úmrtí znamenat pro skupinu PPF ztrátu pozic ani jejího strategického rozvoje. Její procesy fungování jsou zaběhnuté, shodli se analytici. "PPF má dostatečně zvládnuté a zaběhnuté procesy, aby loď mohla pokračovat dál. Sice bez kapitána, ale v zásadě v jeho duchu," řekl analytik Natlandu Petr Bartoň. Zkušenosti podle něj ukazují, že osobně závislé na zakladateli jsou spíše mnohem menší firmy. Také podle ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy se může skupina dále úspěšně vyvíjet. Nicméně úmrtí zakladatele, který skupinu rozvíjel od samého počátku, je nepochybně největší výzvou ve třicetileté historii firmy. Přirovnává ji ke stavu, v němž se ocitla společnost Apple po úmrtí spoluzakladatele Steva Jobse.

Na pražské burze klesaly po oznámení Kellnerova úmrtí výrazně akcie operátora O2 a Monety Money Bank. O2 patří do portfolia PPF, v Monetě by měla PPF získat zhruba čtvrtinový podíl. Podle analytiků byl pokles způsobený zbrklou reakcí investorů na nejistotu, nikoli věcným ohodnocením reálné situace. Nakonec akcie Monety uzavřely dnešní obchodování se ztrátou 1,7 procenta a cenné papíry O2 s poklesem o necelé procento.

Čeští politici na Kellnera vzpomínají v souvislosti s jeho podnikatelskými úspěchy, ale i kroky, kterými pomohl české společnosti. Jeho úmrtí lituje prezident Miloš Zeman. "Prezident republiky si velice vážil Petra Kellnera pro jeho podnikatelské úspěchy a nesmírně lituje jeho tragické smrti," uvedl na twitteru mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Upřímnou soustrast vyjádřil i premiér Andrej Babiš (ANO) či bývalý prezident Václav Klaus. "Jeho životní příběh byl příkladem využité šance, kterou schopným mladým lidem nabídla ekonomická transformace a privatizace na počátku 90. let," uvedl Klaus. Dodal, že Kellner dokázal svůj počáteční privatizační úspěch rozvinout do rozměru, který daleko přesáhl hranice země. Vicepremiér a předseda sociálních demokratů Jan Hamáček připomenul pomoc Kellnerovy podnikatelské skupiny při zvládání epidemie koronaviru loni na jaře.

Za obrovskou ztrátu považují Kellnerovo úmrtí kromě politiků také špičky českého byznysu. Podle prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého byl Kellner mimořádně úspěšným podnikatelem a investorem. "Patřil mezi ty, kteří v 90. letech minulého století šli cestou kuponové privatizace, ale na rozdíl od mnoha jiných, kterým se podnikání rozplynulo pod rukama, byl téměř vždy úspěšný," uvedl Dlouhý. Podle ředitele České spořitelny Tomáše Salomona odešel člověk, který zanechal velice významnou stopu v novodobé podnikatelské i společenské historii. "Bude tu obrovsky chybět," dodal.

České servery ve svých komentářích upozorňují, že Kellnerovo úmrtí výrazně zasáhne obchodní i politické vztahy v zemi. Média v této souvislosti připomínají úzké vazby majitele skupiny PPF s vlivnými politiky v Česku. "Politikou v zemi postupně hýbali (prezident Václav) Klaus, (prezident Miloš) Zeman či (premiér Andrej) Babiš. Ale pak tu byl ten, který hýbal jimi," napsal o Kellnerovi web Aktuálně.cz. Podle serveru Forbes stál majitel PPF spolu s dalšími na začátku oligarchizace společnosti, prorůstání byznysu, financí, médií a politiky. "Jeho důležitý byznys v Číně a Rusku bez diskusí ovlivnil politickou orientaci Hradu," píše autor komentáře. Podle serveru iDNES.cz může Kellnerova nečekaná smrt změnit po léta budované byznysové a vlivové vazby a v důsledku toho fakticky přerýsovat mocenskou mapu v zemi.

Časopis Forbes Kellnera už 15 let řadí mezi nejbohatší lidi na světě, jeho majetek odhaduje na 293 miliard korun. Nejbohatším Čechem byl Kellner s náskokem před dalšími. "Není to nejdůležitější," řekl před lety Kellner k podobným žebříčkům v rozhovoru s MfD.

Nicméně Kellnerův soukromý majetek přitahoval stálou pozornost médií - známá je jeho vila ve Vraném nad Vltavou, vila v Praze na Hanspaulce, chalupa na Jizerce na Jablonecku nebo rezidence v Podkozí na Berounsku. V roce 2002 založil s manželkou Renátou nadaci, která podporuje vzdělanost sociálně znevýhodněných studentů, a soukromé gymnázium pro nadané děti v Babicích u Prahy.

Kellner se narodil 20. května 1964 v České Lípě, mládí prožil v Liberci. Podle primátora Jiřího Kittnera bral Kellner Liberec jako své rodné město, vracel se do něj a pomáhal mu. Mediálně asi nejznámější je podle něj Kellnerova podpora hokejového klubu Bílí Tygři Liberec.

Podle dostupných informací byl Kellner podruhé ženatý a měl čtyři děti. Nejznámějším z jeho potomků je Anna Kellnerová, úspěšná závodnice v parkurovém skákání. Jejím partnerem je podle médií další český miliardář Daniel Křetínský, kterého Forbes řadí na třetí místo žebříčku. Kellner se na veřejnosti příliš neukazoval a s médii komunikoval jen zřídka. I proto každoročně budila velkou pozornost výroční zpráva PPF, ve které zveřejňoval svou aktuální fotografii a také svůj pohled na svět byznysu. Ve výroční zprávě PPF za rok 2012 se například objevil na fotografii, kde sjíždí hory na snowboardu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je sobota 23. října 2021

Očekáváme v 15:00 10°C

Celá předpověď