Zemřel populární herec Josef Abrhám, vzpomínají na něj kolegové i politici

foto Herec Josef Abrhám (na archivním snímku z 10. dubna 2013).

Praha - Zemřel jeden z nejpopulárnějších českých herců, držitel Ceny Thálie Josef Abrhám. Bylo mu 82 let. Vzpomínali na něj dnes kolegové i politici. Přátelé Abrháma připomínali často ve spojitosti s jeho ženou Libuši Šafránkovou, s kterou podle nich tvořil nerozlučnou dvojici. Šafránková zemřela loni v červnu. Česká televize (ČT) dnes i v následujících dnech uctí Abrhámovu památku zařazením několika filmů a dalších pořadů.

Abrháma proslavily role fešáků, svůdníků, lékařů nebo falešného vrchního, role humorné i vážné. Vděčné úlohy hrál Abrhám v komediích Kulový blesk či Vrchní, prchni!, v rozverné Menzelově adaptaci románu Vladislava Vančury Konec starých časů či v Žebrácké opeře. Divákům se do paměti zapsal také jaké záletný doktor Blažej ze seriálu Nemocnice na kraji města. Abrhámovou nejvýraznější rolí z poslední doby byl padlý kancléř ve filmovém debutu Václava Havla Odcházení z roku 2011.

Krátce po oznámení hercova úmrtí dnes dopoledne zaplavily sociální sítě vyjádření soustrasti, na populárního herce vzpomínali politici, umělci i další lidé. Oficiální účet Pražské integrované dopravy ke vzpomínce přiložil fotografii zastávky U Prdlavky, která loni vznikla v Praze 3. Svým názvem odkazuje na Abrhámovu přezdívku ve filmu Vrchní, prchni!

Činoherní divadlo, kde Abrhám působil v letech 1965 až 1995, uvedlo, že Abrhám na jeho jevišti hrál ve 30 inscenacích. Podle ředitele divadla Vladimíra Procházky měl známý herec vždycky sklon k pochybám. O tom, co hraje, i o tom, jak to hraje. Přitom nejvíce podle Procházky většinou pochybují ti, kteří pochybovat nemusejí.

Na Abrhámovo působení v Národním divadle vzpomněl i jeho nynější šéf Jan Burian. Podle něj byly hercovy divadelní postavy vždy autentickým a pravdivým vyjádřením Abrháma jako člověka i umělce.

Abrhámovy herecké výkony ocenila slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, vicepremiérka Veronika Remišová i slovenská média. Čaputová připomněla, že Abrhámovy kořeny sahají na Slovensko, protože jeho matka odtud pocházela.

ČT1 dnes od 20:10 mimořádně odvysílá komedii Hynka Bočana Svatební cesta do Jiljí, v níž si Abrhám zahrál po boku své manželky Šafránkové. O půl jedenácté zařadí snímek Ladislava Smoljaka Vrchní, prchni!, ve kterém herec ztvárnil legendární postavu falešného číšníka Vrány. Na zpravodajském kanálu ČT24 uvidí večer diváci vzpomínky vybraných hostů. ČT3 uvede ve středu večer televizní inscenaci veselohry Jak je důležité míti Filipa, v níž Abrhám účinkuje spolu s Jaromírem Hanzlíkem, a pořad Úsměvy Josefa Abrháma. ČT art v sobotu odvysílá tragikomedii Hráči, režírovanou spoluzakladatelem Činoherního klubu a Abrhámovým dlouholetým spolupracovníkem Ladislavem Smočkem, a snímkem Člověk proti zkáze, v němž Abrhám ztvárnil Karla Čapka.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pondělí 20. března 2023

Očekáváme v 21:00 8°C

Celá předpověď