Zemřel filmový publicista, encyklopedista a fotograf Miloš Fikejz

foto Filmový publicista, encyklopedista a fotograf Miloš Fikejz.

Praha - Ve věku 59 let zemřel v úterý filmový publicista, encyklopedista a fotograf Miloš Fikejz, který portrétoval filmovou hvězdu Leonarda DiCapria. Autor několika filmových monografií a dvousvazkového slovníku Slovník zahraničních filmových herců konce XX. století podlehl akutní leukemii. ČTK to jménem rodiny oznámila Marie Grofová z umělecké agentury GRO.

Fikejz se narodil 11. října 1959 ve Vysokém Mýtě. Po absolvování gymnázia a knihovnické nástavby v Praze pracoval nepřetržitě od roku 1981 jako odborný pracovník v knihovně Národního filmového archivu (dříve Československého filmového ústavu) v Praze. Od poloviny 80. let publikoval články ve filmových periodikách. Mimo jiné je autorem rozsáhlého biografického slovníku Filmoví herci současnosti - 640 profilů zahraničních herců. Napsal několik stovek filmových hesel do rozsáhlých slovníků Všeobecná encyklopedie Diderot a pro nakladatelství Libri připravil třísvazkový slovník Český film: Herci a herečky.

Dlouhodobě se podílel jako odborný lektor na redakcích filmové literatury a festivalových katalogů, například pro Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary. Právě zde jako fotograf zachytil v červenci 1994 tehdy začínající filmovou hvězdu Leonarda DiCapria s jeho prarodiči. Jeho pozdější výstava fotografií ve Chvalském zámku v Horních Počernicích měla podtitul 'Jak jsem potkal na lavičce DiCapria s babičkou a dědou'.

"Vždycky se snažím zachycovat lidi bez aranžování a domlouvání pozic, nechávám jejich gestům a pohybům volnost," uvedl před lety Fikejz, který se portrétování významných osobností tuzemské i světové kultury věnoval. Snímky publikoval v řadě českých i zahraničních periodik a knižních titulů. Samostatně vystavoval v tuzemsku i v zahraničí.

jir jw

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je pátek 15. listopadu 2019

Očekáváme v 19:00 6°C

Celá předpověď