Zemřel divadelní a filmový herec Jiří Pecha, bylo mu 74 let

foto Herec Jiří Pecha v roli Babičky 9. listopadu v brněnském Divadle Husa na provázku na generálce představení Babička: Šťastná to žena! Obnovená premiéra je v úterý 11. listopadu.

Brno - Ve čtyřiasedmdesáti letech zemřel ve čtvrtek ráno divadelní a filmový herec Jiří Pecha. V brněnské fakultní nemocnici podlehl těžké nemoci. Poslední rozloučení se koná v úterý ve 14:00 ve velké obřadní síni brněnského krematoria v Jihlavské ulici. ČTK to řekla mluvčí Divadla Husa na provázku Alžběta Nagyová. Na budově divadla visí černý prapor, stejně jako na rektorátu Janáčkovy akademie múzických umění.

Už dnes večer od 20:00 mohou lidé na Pechu zavzpomínat či zapálit svíčku v divadelním klubu v sídle Husy na provázku na Zelném trhu, řekla Nagyová.

Právě v brněnském "Provázku", kde působil od přelomu 60. a 70. let minulého století až do důchodu, se třebíčský rodák Pecha proslavil. Vytvořil úspěšnou hereckou i tvůrčí dvojici s Boleslavem Polívkou, hráli spolu například v inscenacích Pezza versus Čorba nebo Poslední leč. Ztvárnil mnoho televizních a filmových rolí, třeba v Baladě pro banditu, Dědictví aneb Kurvahošigutntag nebo Zapomenutém světle. V obou dílech úspěšné pohádky Anděl Páně se představil jako svatý Mikuláš, v Lotrandovi a Zubejdě si zahrál starého Lotranda.

"Přišel jsem nejen o Zilvara z chudobince, ale i o tátu, starého Lotranda, který mi předal to největší poučení: "Hlavně, chlapče, nepracuj." Pro mě je ale především svatým Mikulášem z obou Andělů Páně. Věřím, že teď už chodí po tom pravém nebi a vidí, jak je to tam doopravdy. Byl to úžasnej kumpán a parťák, snad u nebeské brány nevyfasuje nějakého matlu," řekl ČTK režisér Jiří Strach, který se jako herec představil jak v seriálu Bylo nás pět, tak ve filmu Lotrando a Zubejda.

V posledních letech se Pecha na jeviště Husy na provázku čas od času vracel hlavně v titulní úloze inscenace Babička podle Boženy Němcové. Právě na jevišti svého osudového divadla a v jedné ze svých nejúspěšnějších rolí Babičky slavil Pecha v roce 2014 své 70. narozeniny.

I když počet repríz už tehdy přesahoval tři stovky, Pecha ČTK řekl, že jako celoživotní trémista se večer znovu bude "třepat jako ratlík". Na otázku, zda se cítí na dalších 300 repríz, ovšem tehdy reagoval trpkým smíchem. "To je odpověď," dodal lakonicky.

Pecha začínal s herectvím u ochotníků a díky talentu se dostal na Janáčkovu akademii múzických umění i bez povinné maturity. Odborníci na něm oceňovali zejména hereckou živelnost a zemitost, stejně jako schopnost ztvárnit komické i dramatické role. Díky širokému rejstříku zvládal nespočet klauniád, ale také titulní roli v Králi Learovi nebo part v absurdním dramatu Čekání na Godota.

Pechovu divadelní a filmovou kariéru nezhatily ani celoživotní potíže s učením textů, ani zdravotní problémy spjaté s věkem. Když Husa na provázku uspořádala velkou oslavu jeho pětašedesátin, příliš to prý nechápal. "Teď už je mi to jasné - oni si mysleli, že se sedmdesátky nedožiju," řekl ČTK, když mu bylo 70 let.

"Jirko, děkujeme za všechny krásné chvíle ve tvé přítomnosti. Budeš nám moc chybět," napsali na facebook Pechovi přátelé z Divadla Bolka Polívky. "Patřilo by se napsat, že Provázek utichl. Je tomu ale přesně naopak. Od rána volají a píší lidé, pro které něco - a většinou mnoho - znamenal. Tak živo jako dnes už tu dlouho nebylo," stojí dnes na webu Husy na provázku.

"Jiří Pecha byl znamenitý divadelní i filmový herec s nezaměnitelným, originálním projevem, ve kterém bylo vždycky hodně lidovosti, zdravé komediálnosti nebo až sympatické neotesanosti. Pecha svým rolím jakoby instinktivně dával velkou dávku vnitřní pravdy a intelektuálně nepřetížené srozumitelnosti, díky čemuž byl pro publikum poprávu neodolatelný. Znali jsme se a byl to i znamenitý člověk, který se nikdy nenaparoval," řekl ČTK divadelní kritik Lubomír Mareček.

Město Třebíč, kde se Pecha v roce 1944 narodil, umístí v pátek do přízemí radnice na Karlově náměstí kondolenční knihu, uvedla mluvčí radnice Irini Martakidisová.

Pecha podle Petra Oslzlého patřil k nejlepším hercům své generace

Jiří Pecha patřil k nejlepším hercům své generace. Jeho filmové role byly vždy pozoruhodné, duší byl ale především divadelním hercem, řekl ČTK v rozhovoru Petr Oslzlý, Pechův dlouholetý kolega z Divadla Husa na provázku a nynější rektor Janáčkovy akademie múzických umění. "Divadlem dýchal, instinktivně mu rozuměl," uvedl Oslzlý.

Pecha zvládal tragické i komické role, měl schopnost improvizace a sebeironie. Už od mládí dokázal zahrát postavy jakéhokoliv věku. "Dost brzy začal hrát staré muže či dědky, což ale neznamená, že by stejně skvěle nehrál role mladých mužů," míní Oslzlý.

Za esenci Pechova hereckého mistrovství považuje Oslzlý jeho Babičku ve "fetišistické revue" podle Boženy Němcové, za kterou také dostal Cenu Alfréda Radoka. Oslzlý připomněl, že při pohledu na Pechu na jevišti mohli někteří diváci zapomenout, že je mužem, a dojímat se nad jeho ženstvím.

Pecha hrál už v prvních inscenacích v amatérských počátcích Husy na provázku. Po profesionalizaci souboru v roce 1972 se postupně začalo utvářet jeho herecké, tvůrčí i lidské partnerství s Boleslavem Polívkou.

Dodnes si odborníci připomínají jejich výkony v Commedii dell'arte. "Je to geniální ukázka herecké souhry," řekl Oslzlý. Připomněl také třeba inscenaci Pezza versus Čorba, kde Pecha a Polívka excelovali jako představitelé dvou soupeřících klaunských rodin.

Podle Oslzlého ale rozhodně nelze redukovat Pechu jen na hereckého partnera Polívky. Sám vytvořil množství velkých rolí, hrál třeba krále Leara. "I když díky talentu byl hercem velkých rolí, tak když dostal menší roli, hrál ji se stejnou vehemencí," uvedl Oslzlý.

Na rektorátu Janáčkovy akademie múzických umění visí černý prapor. "Jiří Pecha patří k nejvýznamnějším absolventům herectví za dobu existence akademie," uzavřel Oslzlý.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

9°C

Dnes je sobota 22. února 2020

Očekáváme v 1:00 9°C

Celá předpověď