Zemřel Abimael Guzmán, zakladatel peruánské teroristické skupiny Světlá stezka

foto Abimael Guzmán, vůdce Světlé stezky, teroristické organizace, jež v duchu maoismu bojovala za novou, komunistickou společnost.

Lima - Ve věku 86 let dnes ve vojenské nemocnici zemřel Abimael Guzmán, zakladatel někdejší peruánské teroristické organizace Světlá stezka. Informovaly o tom na twitteru peruánské úřady. Guzmán, který byl od roku 1992 ve vězení, se v posledních měsících potýkal s chatrným zdravím, uvedla agentura Reuters.

Guzmán zemřel dnes brzy ráno místního času poté, co ho postihla infekce, uvedl peruánský ministr spravedlnosti Aníbal Torres.

Příslušníci maoistické organizace Světlá stezka zabili v 80. a 90. letech minulého století desetitisíce lidí, do roku 2000 jich bylo téměř 70.000. Guzmán byl zadržen nedlouho po vůbec nejkrvavějším útoku Světlé stezky v peruánské metropoli. Při odpálení automobilu naloženého výbušninami v rezidenční limské čtvrti Tarata bylo zabito 25 lidí a 155 zraněno. Nejprve vojenský a poté i civilní soud Guzmánovi vyměřily doživotí za terorismus a další trestné činy. V roce 2018 pak soud dospěl k závěru, že Guzmán je vinným z organizování zmíněného bombového útoku a uložil mu druhý doživotní trest.

Někdejší profesor filosofie Guzmán vedl maoistickou organizaci, která chtěla v Peru vytvořit komunistickou společnost. Světlou stezku se podařilo zastavit až vládě prezidenta Alberta Fujimoriho v polovině devadesátých let. Armáda v té době však používala brutální postupy a mnohdy při zátazích na teroristy zabíjela i civilisty. Fujimori byl za porušování lidských práv odsouzen k 25 letům vězení, v roce 2017 mu však tehdejší prezident Pedro Pablo Kuczynski odkázaný na podporu politické strany jeho dcery udělil milost odůvodněnou špatným zdravotním stavem.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je pondělí 20. září 2021

Očekáváme v 3:00 11°C

Celá předpověď