Země na dárcovské konferenci v Kodani přislíbily Ukrajině přes 1,5 miliardy eur

foto Pár se ve městě Mykolajiv objímá před budovou zničenou ruským oostřelováním, 3. srpna 2022.

Kodaň/Praha - Přes 1,5 miliardy eur (36,5 miliardy korun) přislíbila na pomoc Ukrajině skupina 26 zemí na dárcovské konferenci v Kodani, oznámil dánský ministr obrany Morten Bodskov. Finance zemi, kterou letos v únoru napadlo Rusko, pomohou dál se bránit invazním silám, uvedla agentura Reuters. Pořádající Británie a Dánsko už na začátku konference oznámily, že na Ukrajinu pošlou mimo jiné další salvové raketomety, přesně naváděné rakety a také jiné zbraně a potřebné vybavení.

Česko na konferenci představilo asi 50 průmyslových projektů, které je český obranný průmysl často ve spolupráci s Ukrajinci schopen v příštích měsících nebo letech realizovat. Týkají se výroby různých systémů, které Kyjev poptává, nebo třeba rozšíření výroby munice. Tyto projekty by mohly být financovány dalšími dárcovskými státy, řekl ČTK náměstek české ministryně obrany František Šulc, který Prahu na konferenci zastupoval.

Finance z Kodaně poslouží i na výcvik vojáků; v této oblasti dnes Ukrajinci představili své potřeby. Podle Šulce nadále platí česká nabídka s výcvikovou pomocí, dnes se ale její konkrétní podoba neřešila.

Konference, kterou společně uspořádaly Dánsko, Británie a Ukrajina, se zabývala dlouhodobou podporou Ukrajině po ruské invazi. Tu Moskva spustila 24. února a označuje ji za "speciální operaci", jejímž cílem je "demilitarizace" sousední země a také snaha zajistit Rusku bezpečnost před údajnou rozpínavostí NATO.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je neděle 2. října 2022

Očekáváme v 21:00 10°C

Celá předpověď