Zemanovy úkoly pro BIS by mohl projednat i výbor Sněmovny

foto Ilustrační foto - Prezident Miloš Zeman 11. května 2020 v Lánech při rozhovoru s ČTK.

Praha - Úkoly, které podle Českého rozhlasu-Radiožurnál zadal Bezpečnostní informační službě (BIS) prezident Miloš Zeman, by se mohl zabývat i bezpečnostní výbor Sněmovny. Šéfovi výboru Radku Kotenovi (SPD) to navrhl předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan. Zeman podle Radiožurnálu požaduje například jména ruských špionů v ČR, v pondělí ho kvůli tomu kritizovala většina opozičních stran. Rakušan dnes novinářům ve Sněmovně řekl, že požadavek hlavy státu může ohrozit mezinárodní postavení kontrarozvědky.

Případem se bude ve středu zabývat senátní výbor pro bezpečnost, ve čtvrtek pak sněmovní komise pro kontrolu BIS. "Poslal jsem panu předsedovi bezpečnostního výboru (Sněmovny) návrh, aby toto bylo projednáno i na nejbližším zasedání bezpečnostního výboru," řekl Rakušan.

Zeman si podle Rakušana svým počítáním s BIS "vyřizuje účty a osobní antipatie" k šéfovi kontrarozvědky Michalu Koudelkovi. BIS autenticky a sebevědomě označuje kritická bezpečnostní rizika, Zeman ale může ohrozit její postavení v mezinárodním prostředí, když požaduje informace z "živých kauz", dodal Rakušan. "Každá tajná služba na světě si logicky chrání své zdroje, dostáváme se do momentu, který může znamenat vážné bezpečnostní riziko pro ČR," uvedl.

Zeman chce podle Radiožurnálu od BIS také doložit, jaké operace ruské zpravodajské služby v Česku podnikají nebo jací Češi s nimi spolupracují. Bývalý ředitel BIS Stanislav Devátý ČTK v pondělí řekl, že by Zemanovi informace o ruských špionech nepředával. Považoval by to za bezpečnostní riziko. Podle dalšího někdejšího představitele české kontrarozvědky Jiřího Růžka by měla vláda ve spolupráci s BIS posoudit, zda podobný úkol nenaruší zpravodajské operace.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je sobota 23. ledna 2021

Očekáváme v 1:00 0°C

Celá předpověď