Zemana výsledek voleb překvapil, Babiše ale nechce odepisovat

foto Prezident Miloš Zeman přijal 24. února 2020 na zámku v Lánech při příležitosti pracovního oběda členy vlády ČR. Na snímku vlevo je premiér Andrej Babiš.

Praha - Prezidenta Miloše Zemana výsledek prezidentských voleb překvapil. Čekal, že generál ve výslužbě Petr Pavel možná vyhraje nad předsedou ANO Andrejem Babišem, nepředpokládal ale tak výrazné vítězství, řekl dnes na Frekvenci 1. Podle Zemana ale nelze Babiše po prohře odepisovat. Připomněl, že se sám po prvním neúspěchu v prezidentské volbě vrátil.

"Čekal jsem, že možná Petr Pavel vyhraje, ale že vyhraje náskokem 16 procent, to jsem nečekal," řekl Zeman. Pavla ve druhém kole podpořilo 58,32 procenta voličů, Babiše 41,67 procenta.

Zeman ale odmítl tezi premiéra Petra Fialy (ODS), že možná začíná konec Babišovy éry. "Já jednou neuspěl v prezidentské volbě v roce 2003, ať už z jakýchkoliv příčin. Všichni mě tenkrát odepisovali, za deset let jsem se vrátil a dvakrát vyhrál prezidentské volby. Neodepisujme nikoho předčasně," řekl.

Úřadující prezident je připraven se setkat se svým nástupcem, pokud o to bude mít Pavel zájem. V takovém případě by s ním chtěl mluvit o "prezidentském údělu".

Pavel se schůzce se Zemanem nebrání. "Pokud mi bude chtít sdělit nějaké rady do života, rád si je vyslechnu. Na druhou stranu se obávám, že prezident Zeman mi nemá moc co dát, navazovat bych na něj příliš nechtěl," řekl České televizi (ČT).

Zeman také uvedl, že Pavel udělal chybu v kampani, když mluvil o rozdělení společnosti na demokratické a nedemokratické voliče, případně na tábory dobra a zla. "Jediné rozlišení, které bych uznal, jsou občané, kteří jdou k volbám, a ti, kteří k volbám nejdou. Ti, kteří k volbám nejdou, nejsou tak úplně demokraté," řekl Zeman.

Pavel v ČT řekl, řekl, že nikdy neoznačoval Babišovy voliče za nedemokratické. "Jeho (Babišovi) voliči mají právo na jiný názor a jsem připraven s nimi komunikovat," řekl.

O Babišových chybách v kampani Zeman mluvit nechtěl. Zdůvodnil to tím, že nechce poraženému kandidátovi sypat sůl do ran.

Volební on-line přenos:

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je pondělí 27. března 2023

Očekáváme v 17:00 4°C

Celá předpověď