Zeman poprosí Černochovou, aby obrana dala peníze na opravu Terezína

foto Návštěva prezidenta Miloše Zemana v Ústeckém kraji, 18. října 2022, Lukavec, Litoměřicko. Návštěva obce Lukavec.

Lukavec/Děčín - Prezident Miloš Zeman poprosí ministryni obrany Janu Černochovou (ODS) o poskytnutí financí z rozpočtu ministerstva obrany na opravu objektů v Terezíně. Řekl to v Lukavci na Litoměřicku, kde se zastavil při své dvoudenní návštěvě Ústeckého kraje. Na dotaz občanů, koho bude volit při hlasování o nové hlavě státu, odpověděl, že si ještě vybere.

Fotogalerie

Na otázku, koho bude v lednu 2023 volit, Zeman řekl, že ty, kteří už za sebou něco mají. "Nikoliv ty, kteří chtějí naskočit do prezidentského vlaku a když se jich zeptáte, co jsi v životě dokázal, tak odpoví, že nic, ale teprve teď vám to ukážu," uvedl.

O podporu památek v Terezíně prezidenta požádal starosta města René Tomášek (nez.). V pevnostním městě jsou v havarijním stavu kasárny Jana Žižky. "Padají nám na hlavu," uvedl starosta. Zeman uvedl, že o tématu debatoval s hejtmanem Janem Schillerem (ANO) a slíbil, že ministryni, s níž má podle svých slov dobré vztahy, osloví a poprosí ji o prostředky pro Terezín.

V Terezíně se letos v červnu zřítila další část kasáren Jana Žižky. Už dřív se zhroutila střecha. Starosta poté rozeslal dopisy na všechna ministerstva, která by mohla situaci zchátralých kasáren vyřešit. Podle něj je nutná pomoc státu.

V Lukavci na Litoměřicku, který je Vesnicí roku Ústeckého kraje 2022, se Zeman sešel se zástupci obce a poté debatoval s obyvateli. Zeman, který se svou návštěvou Ústeckého kraje loučí s regiony, ocenil práci starosty Lukavce Tomáše Šenfeldra (nez.). Obci se podařilo opravit zámek, pořádá řadu akcí pro obyvatele, stará se o veřejné prostranství. Zřídit chce hasičské muzeum.

Do Ústeckého kraje přijal Zeman se svou chotí v pondělí na hejtmanovo pozvání. Sešel se s krajskými zastupiteli, obyvateli Děčína a dnes se zaměstnanci děčínské firmy Chemotex. Svou sedmou návštěvu Ústeckého kraje prezident zakončí v Třebívlicích, kde bude tisková konference.

Zeman se setkal se zaměstnanci Chemotexu v Děčíně, pokládali mu osobní otázky

V Děčíně se dnes Zeman setkal se zhruba 25 zaměstnanci firmy Chemotex. Pracovníci prezidentovi pokládali osobní otázky. Ptali se ho například, jak bude trávit čas po ukončení funkčního období. Sdělil, že bude zejména číst a sledovat televizi.

Jeden z dotazů směřoval také k vydání další publikace. Na to Zeman reagoval, že již psát nechce. "Nechci psát. Je to těžká práce. Žádnou další knihu neplánuji," uvedl prezident a podotkl, že za svůj život napsal dvě knihy.

Nakonec setkání připomněl neštěstí z roku 2018, kdy v podniku unikl fenol. Jeden člověk tehdy zemřel na místě, další posléze v nemocnici. Jeden z pracovníků za to byl odsouzen. "Doufám, že vás nic podobného už nepotká," sdělil.

Návštěva prezidenta v Ústeckém kraji skončí na Litoměřicku. Hlava státu se z Děčína přesune do obce Lukavec, která získala titul Vesnice roku Ústeckého kraje 2022. Po setkání s občany ukončí svou poslední návštěvu v regionech v roli hlavy státu v Třebívlicích tiskovou konferencí.

V pondělí se Zeman sešel s krajskými zastupiteli v Ústí nad Labem a navštívil Děčín, kde se vedle vedení města potkal s obyvateli. Potvrdil, že po 32 letech se skončením mandátu ukončí politickou kariéru. Prezidentské volby se uskuteční v polovině ledna 2023.

Sever Čech navštívil prezident naposledy v červnu 2018. Zastavil se tehdy v místech, v nichž získal v prezidentských volbách největší podporu. Poslední prezidentské volby se konaly v lednu 2018, další se konají v polovině ledna 2023.

Zeman uvedl, že v politice po 32 letech končí

Zeman na závěr své dvoudenní návštěvy Ústeckého kraje zopakoval, že po 32 letech v politice končí. Věnovat se chce čtení, sledování pořadů o historii a pobytu v přírodě. Jeho v pořadí sedmá návštěva v Ústeckém kraji byla zároveň jeho poslední cestou v roli hlavy státu do regionů. Uvedl to na své, jak řekl, možná poslední tiskové konferenci v Třebívlicích na Litoměřicku.

"Největší umění života je umění vědět, kdy skončit," řekl. V dějinách lze podle něj najít řadu příkladů poměrně úspěšných politiků, kteří ale nevěděli, kdy skončit, a křečovitou touhou po funkcích se stali trapnými. "Mně je 78 let, mám pocit, že jsou krásnější věci, než je politika, a mezi ně patří knihy," uvedl. Řekl, že je velmi rád, že se mu "vrátila chuť do života po drobné zdravotní komplikaci".

Jako prezident se Zeman podle svých slov snažil hájit zájmy České republiky. Uvedl, že Česká republika je zemí, která 80 procent svého hrubého národního produktu exportuje a Čína je nejvýznamnější ekonomickou velmocí. "Zastával jsem v zahraniční politice vždy názor preference ekonomické diplomacie a tedy pomoci našim exportérům, také proto jsem podnikl asi pět cest do Číny. Uznávám pouze jeden případ, kdy je potřeba podřadit ekonomické zájmy vyšším zájmům, ale to nejsou žádné moralizující odsudky, to je pouze zjevná agrese, kterou se v daném případě dopustilo Rusko vůči Ukrajině," řekl Zeman.

Prezident se v pondělí sešel s krajskými zastupiteli v Ústí nad Labem, se zástupci vedení Děčína a s občany města. Dnes navštívil děčínskou továrnu Chemotex a Lukavec na Litoměřicku, který se stal Vesnicí roku Ústeckého kraje. Setkal se také se zástupci složek, které zasahovaly při požáru v Českém Švýcarsku. Podle Zemana by podnikatelům v tomto regionu stát měl alespoň mírnou relativně symbolickou kompenzaci poskytnout. Každý podnikatel se nicméně má podle prezidenta pojistit.

Kandidát na prezidenta má podle Zemana získat podpis 50.000 občanů

Zeman je pro to, aby na prezidenta mohli kandidovat pouze ti, kteří získají podpis alespoň 50.000 občanů. Řekl to dnes novinářům v Třebívlicích na Litoměřicku na závěr své dvoudenní návštěvy Ústeckého kraje. Byla jeho posledním výjezdem do regionů v prezidentské funkci. Další možností k prezidentské kandidatuře je v současnosti podpis deseti senátorů či dvaceti poslanců.

"Kritizoval jsem to mnohokrát," uvedl Zeman. "Já bych to zrušil. To je jeden z neúspěchů mé politické dráhy, že se to nepodařilo prosadit," řekl. Podle něj nemožné, aby deset senátorů určovalo, kdo bude prezident, když jsou ke zvolení prezidentem potřeba nejméně tři miliony voličských hlasů. Pokud kandidáti neumí sehnat alespoň 50.000 podpisů, dokazuje to podle Zemana, že nemají důvěru alespoň této malé části z osmi milionů oprávněných voličů.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

-1°C

Dnes je sobota 28. ledna 2023

Očekáváme v 21:00 -3°C

Celá předpověď