Zeman přijal v Lánech Babiše, řešili nouzový stav či daně

foto Prezident Miloš Zeman (vpravo) přijal 18. listopadu 2020 na zámku v Lánech předsedu vlády Andreje Babiše.

Lány (Kladensko) - Premiér Andrej Babiš (ANO) s prezidentem Milošem Zemanem na dnešní večerní schůzce v Lánech mluvili především o prodloužení nouzového stavu. Babiš to po schůzce řekl novinářům. Přiznal, že vláda zatím pro svůj návrh na třicetidenní prodloužení nouzového stavu nemá vyjednánu podporu. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) podle něj musí poslance přesvědčit.

Babiš dnes jednal o prodloužení nouzového stavu s předsedou komunistů Vojtěchem Filipem. "Nepotvrdil mi, že nás podpoří v naší žádosti," řekl předseda vlády. "Důležité je, aby pan ministr Blatný vysvětlil, proč to chceme prodloužit o 30 dnů, protože samozřejmě ta opatření, která jsou, potřebujeme dělat v rámci nouzového stavu," dodal. Čeká proto na výsledek čtvrtečního rozhodnutí Sněmovny, zda poslanci vládě vyhoví, nebo jí nouzový stav prodlouží na kratší dobu. Vláda poté v pátek odpoledne podle výsledku hlasování poslanců rozhodne o prodloužení protikoronavirových opatření.

Video: Zeman přijal v Lánech Babiše, řešili nouzový stav či daně
18.11.2020, 23:00, autor: ČTK/Tomáš Helma, zdroj: ČTK

Premiér s prezidentem projednali i otázku snížení daně z příjmů na 15 procent, jak navrhuje Babiš. Předseda vlády přiznal, že s koaliční sociální demokracií nad touto otázkou stále nepanuje shoda. Ministr vnitra a předseda koaliční ČSSD Jan Hamáček předložil vlastní návrh. Oba se shodují na zrušení superhrubé mzdy, Babiš navrhuje zavedení sazeb daně z příjmu 15 a 23 procent, Hamáček 19 a 23 procent a zároveň zvýšit o 200 korun měsíčně daňovou slevu na poplatníka. Podle Babiše shoda v létě na této otázce byla. "Pravděpodobně v sociální demokracii na to v mezičase vznikly jiné názory," dodal. Jednání podle Babiše budou pokračovat ve čtvrtek.

Zeman už dříve zrušení superhrubé mzdy podpořil pod podmínkou, že bude trvat pouze dva roky.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je pátek 4. prosince 2020

Očekáváme v 7:00 1°C

Celá předpověď